Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Kadry z animacji „Chłopi” w Muzeum Miejskim we Wrocławiu

Facebook

40 wybranych kadrów z animacji „Chłopi” będziemy mogli oglądać od środy w Pałacu Królewskim przy ulicy Kazimierza Wielkiego we Wrocławiu.

chłopi
/materiały prasowe/Muzeum Miejskie we Wrocławiu

W 2023 roku animowany dramat filmowy „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana szturmem podbił polskie kina i zdobył uznanie publiczności. Niemal sto lat po nagrodzeniu Władysława Reymonta za powieść o polskich chłopach i chłopkach film zdobył aż cztery nagrody na  Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Na potrzeby filmu powstało 40 000 obrazów/klatek namalowanych farbą olejną. Na wystawie zaprezentowanych jest 40 z nich. Ich autorami i autorkami są:

  • Victorii Nevolia, Natalia Sluka, Piotr Dominiak, Aleksandra Młynarska, Weronika Adamska, Małgorzata Lengiewicz, Mayra Hernandez Rios, Małgorzata Ciężak, Mariia Kovtunovych, Maria Kola, Magdalena Wolf, Olena Mishyna, Zofia Słupczyńska, Maciej Wichnowski, Aleksandra Chrabąszcz, Ivan Karol, Jolanta Spangevičiūtė, Gintarė Maskaliūnienė, Małgorzata Kuźnik, Olena Mishyna, Mateusz Deryniowski, Karolina Belczyk-Behrendt, Justina Zigmantaitė, Małgorzata Kornecka-Drąg, Agnieszka Korzeniowska, Justyna Wolf, Tetiana Ocheredko, Olha Nakhodova, Yaroslav Svirniak, Anna Waluś

Na wystawie wyszczególnionych jest kilka tematów przedstawień:

  • Tradycja, Rodzina, Natura, Bohaterowie, Architektura wsi, Miłość, Religia, Tańce

/materiały prasowe/Muzeum Miejskie we Wrocławiu

Towarzyszą im cytaty z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. Specjalnie na wrocławską wystawę zostały także sprowadzone trzy kostiumy filmowe.

Ekspozycję uzupełnia dziewięć gwaszy z teki autorstwa Zofii Stryjeńskiej „Polskie stroje ludowe” wydanej przez C. Szwedzickiego w Nicei w 1939 roku. Teka zawierała 40 prac ręcznie malowanych akwarelą i gwaszem z przedstawieniami polskich strojów ludowych z terenów II Rzeczypospolitej. Na wystawie prezentowana jest także porcelana z przedstawieniami polskich tańców ludowych projektu Zofii Stryjeńskiej. Prace polskiej artystki pochodzą z prywatnej kolekcji.

Wystawę będzie można oglądać od środy do soboty w godz. 11-17 i w niedziele (10-18) w Pałacu Królewskim przy ulicy Kazimierza Wielkiego 35. Bilety w cenie:

  • Normlany – 40 PLN
  • Ulgowy – 30 PLN
  • Grupowy – 30 PLN (grupa min 21 osób)

W cenie biletu na wystawę „Chłopi” można zwiedzać również pozostałe ekspozycje w Pałacu Królewskim:

  • „100 lat Wrocławia”
  • „Epoka malarstwa śląskiego 1950 – 1945”

/materiały prasowe/Muzeum Miejskie we Wrocławiu

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj