Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Kalendarz adwentowy: ranking najpopularniejszych filmów świątecznych, które warto obejrzeć

Facebook

Co oglądać w święta? To pytanie, które zadajemy sobie każdego roku, kiedy nadchodzi czas Bożego Narodzenia. Oferta filmowa na te dni jest tak obfita, jak wigilijna uczta, ale niestety nie da się wszystkiego obejrzeć. Dlatego postanowiliśmy pomóc i przygotowaliśmy dla Was 15 najlepszych filmów świątecznych według filmweb.

Czytaj także: poznajcie prawdziwą historię Świętego Mikołaja

Kalendarz adwentowy

Na liście nie mogło zabraknąć takich klasyków jak „Kevin sam w domu”, „Cud na 34. ulicy” czy „Grinch: Świąt nie będzie”. Ale znajdziecie tu również mniej oczywiste i mniej klasycznie „świąteczne” propozycje, jak na przykład „Oczy szeroko zamknięte”. Bez niespodzianek nie byłoby świąt!

 1. To wspaniałe życie

Na pierwszym miejscu naszego rankingu uplasował się film „To wspaniałe życie”. Opowiada on o George’u Baileyu (James Stewart), małomiasteczkowym dobroczyńcy, który wpada w tarapaty finansowe i znajduje się na skraju samobójstwa. Z opresji ratuje go anioł stróż, który pokazuje mu, jak wyglądałby bez niego świat.

 1. Kevin sam w domu

„Kevin sam w domu” to kolejny film, który musiał znaleźć się na naszej liście. Oglądając go regularnie co roku, łatwo zapomnieć, jak brawurowo połączono w nim komedię familijną i slapstick. Historia ośmioletniego Kevina, który zostaje sam w domu na Boże Narodzenie i musi stawić czoła dwóm włamywaczom, jest znana chyba każdemu.

 1. Szklana pułapka

„Szklana pułapka” to opowieść o zwykłym facecie, który musi przetrwać trudny wieczór w antypatycznym towarzystwie. John McClane (Bruce Willis) nie jest typowym świątecznym bohaterem, ale film ma w sobie coś z atmosfery przy stole wigilijnym.

 1. Miasteczko Halloween

„Miasteczko Halloween” to film, który pokazuje, co by było, gdyby połączyć Boże Narodzenie z Halloween. Znudzony straszeniem Jack Skellington postanawia spróbować swoich sił jako Święty Mikołaj.

 1. Cud na 34. ulicy

„Cud na 34. ulicy” to remake świątecznego klasyka z 1947 roku. Opowiada o Świętym Mikołaju z centrum handlowego, który musi udowodnić, że jest prawdziwym Mikołajem.

 1. Oczy szeroko zamknięte

Niektóre filmy świąteczne mają w sobie coś więcej niż tylko ciepłe, rodzinne uczucia i szczęśliwe zakończenia. Niektóre z nich, jak „Oczy szeroko zamknięte” Stanleya Kubricka, wykorzystują świąteczną atmosferę jako tło dla głębszych, bardziej skomplikowanych tematów. Film ten, z Nicole Kidman i Tom Cruise w rolach głównych, jest wyciszonym dramatem rodzinnym, który kontrastuje z tradycyjnymi filmami świątecznymi, oferując widzom coś innego niż typowe perypetie Kevina.

 1. Elf

Innym nieoczekiwanym klasykiem świątecznym jest „Elf”, w którym Will Ferrell gra Buddy’ego, dorosłego mężczyznę, który został wychowany przez elfy Świętego Mikołaja. Film ten łączy absurdalny humor z autentyczną świąteczną słodyczą, oferując widzom humorystyczną alternatywę dla tradycyjnych filmów świątecznych.

 1. Carol

„Carol” to kolejny film, który wykorzystuje święta jako tło dla głębszych tematów. Film opowiada historię zakazanej miłości w Nowym Jorku lat 50., z Rooney Mara i Cate Blanchett w rolach głównych. Jest to subtelna, delikatna opowieść, która jest idealnym wyborem dla tych, którzy szukają czegoś innego niż typowe filmy świąteczne.

 1. W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju

„W krzywym zwierciadle: Witaj, Święty Mikołaju” to satyra na świąteczną presję, z Chevy Chase w roli głównej. Film ten jest komediowym samograjem, który wyśmiewa wigilijne zapędy swojego bohatera.

 1. Grinch: Świąt nie będzie

„Grinch: Świąt nie będzie” to kolejna adaptacja klasycznej opowieści o kimś, kto nienawidzi świąt. Film ten opowiada historię Grincha, zielonego stwora, który postanawia ukraść mieszkańcom miasteczka prezenty.

 1. Powrót Batmana

„Powrót Batmana” to jeden z najdziwniejszych filmów świątecznych, który jednak oferuje unikalne spojrzenie na święta. Film ten jest pełen ekscentryczności i obsesji reżysera, Tima Burtona, z Michael Keatonem w roli Batmana i Michelle Pfeiffer jako Kobieta Kot.

 1. Spotkamy się w St. Louis

„Spotkamy się w St. Louis” to amerykański musical, który zdobył popularność dzięki Judy Garland, wykonującej utwór „Have Yourself a Merry Little Christmas”. Film, wyreżyserowany przez Vincente Minnelli, opowiada o rodzinie Smithów, która nie chce opuścić swojego miasta, mimo propozycji pracy ojca w Nowym Jorku. W obsadzie znaleźli się m.in. Margaret O’Brien i Mary Astor.

 1. Gremliny rozrabiają

„Gremliny rozrabiają” to świąteczny film z morałem – zwierzęta nie zawsze są dobrym pomysłem na prezent. Reżyser Joe Dante przedstawia historię złośliwych gremlinów, które terroryzują miasteczko podczas Bożego Narodzenia. W obsadzie m.in. Zach Galligan, Phoebe Cates, Hoyt Axton i Corey Feldman.

 1. Zły Mikołaj

„Zły Mikołaj” to film, który rzuca nowe światło na postać Mikołaja. W produkcji Terry’ego Zwigoffa, Mikołaj to postać, która pije, klnie, kradnie i uprawia seks. Film opowiada o dwóch oszustach, którzy wykorzystują świąteczną gorączkę do nielegalnego wzbogacenia się. W obsadzie Billy Bob Thornton, Lauren Graham, Bernie Mac, Tony Cox i Hayden Bromberg.

 1. To właśnie miłość

„To właśnie miłość” to świąteczny klasyk, w którym bohaterów jest więcej niż potraw na stole wigilijnym. Film Richarda Curtisa to panorama kilkunastu miłosnych historii o różnej temperaturze. W rolach głównych plejada gwiazd: Hugh Grant, Emma Thompson, Liam Neeson, Colin Firth.

Oczywiście, każda lista jest niepełna. Każdy ma swoje ulubione filmy świąteczne, tak jak każdy ma swoje ulubione dania świąteczne. Dlatego nasz ranking to tylko czubek góry lodowej. Zachęcamy do dzielenia się swoimi propozycjami.

Co najchętniej oglądacie w tym świątecznym czasie? Dajcie znać!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024