Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Komisja Europejska zaakceptowała program Dolnego Śląska. Do regionu trafi blisko 11 miliardów złotych

Facebook

Na ogromny zastrzyk gotówki będzie mógł liczyć Dolny Śląsk. To blisko 11 miliardów złotych, które zasilą budżet tego regionu w ramach Funduszu Europejskiego. Przypomnijmy, jest to kluczowy dokument, określający strategię wykorzystania funduszy europejskich w województwie dolnośląskim na najbliższe lata.

/informacja prasowa, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 wraz z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji zostały zaakceptowane przez Komisję Europejską. Zarząd województwa prowadził negocjacje z Komisją Europejską już od dłuższego czasu. W najbliższych latach nasz region będzie dysponował największym w swojej historii budżetem unijnym- prawie 11 miliardów złotych, które zostaną wykorzystane na zrównoważony rozwój całego Dolnego Śląska.

Nowy program regionalny to prawie 11 miliardów złotych na rozwój Dolnego Śląska. To ogromna szansa dla przedsiębiorców, samorządów, organizacji pozarządowych, a także uczelni i szkół. Z całą pewnością będzie to dodatkowy impuls rozwojowy dla naszego regionu. W minionych latach udowodniliśmy, że wiemy jak skutecznie korzystać z unijnego wsparcia. Jestem przekonany, że te pieniądze pomogą utrzymać wysoką dynamikę rozwoju regionu

– mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego z Bezpartyjnych Samorządowców.

W negocjacjach uczestniczyło wiele osób i instytucji, w tym jednostki samorządu terytorialnego, przedstawiciele przedsiębiorców, szkolnictwa wyższego, a także organizacje otoczenia biznesu.

Bardzo się cieszę, że udało nam się ostatecznie doprowadzić do końca proces negocjacyjny z Komisją Europejską. Jako Samorząd Województwa jesteśmy gotowi na wydatkowanie środków finansowych, które zostały przygotowane dla naszego regionu. Zapraszam wszystkich samorządowców i interesariuszy do współpracy z Samorządem Województwa, który pozostaje dysponentem funduszy. Już wkrótce będziemy rozpisywać pierwsze konkursy

– dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko

/informacja prasowa, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Zarząd Województwa odniósł ogromny sukces negocjacyjny i pomnożył niemal dwukrotnie wyjściowe środki przeznaczone dla naszego regionu w ramach FEDŚ. Z wyjściowej kwoty 870 mln euro pochodzącej z Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ostatecznie otrzymamy 1 miliard 735 mln euro.

Jednocześnie uzyskaliśmy drugą (po Śląsku) co do wielkości kwotę wsparcia dla regionu węglowego – 581 mln euro. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, bo tak będzie nazywał się nowy unijny instrument, w ramach którego będą dostępne te pieniądze, będzie miał za zadanie wesprzeć rozwój subregionu wałbrzyskiego.

Fundusze unijne umożliwią realizację wielu potrzebnych Dolnoślązakom inwestycji. Znajdą się wśród nich z pewnością te w kapitał ludzki, które w ramach polityki spójności uważane są za jedną z najważniejszych polityk europejskich. To jednak nie koniec, wraz z pomocą Unii Europejskiej, planowane są inwestycje z zakresu ochrony środowiska i klimatu, a także inwestycje w infrastrukturę.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023