Radio Gra Wrocław

Koncert kolęd w Bazylice św. Elżbiety. Zagra Piotr Rojek

Już w najbliższy piątek, 6 stycznia 2023, o 16:00 z okazji święta Trzech Króli czeka nas wyjątkowy koncert w Bazylice św. Elżbiety. Na organach Englera zagra Piotr Rojek, któremu towarzyszyć będą Monika Piechaczek - sopran oraz Bogdan Artur Makal - bas–baryton.

/ zdjęcie ilustracyjne pixabay

Organy Englera

Nazywane „Głosem Śląska” organy rozbrzmiały po 46 latach ponownie 27 stycznia 2022 w czasie inauguracji.  Budowę oryginalnego instrumentu rozpoczął w 1750 roku Michael Engler, a zakończyli 11 lat później jego syn Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Były one najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, zarówno pod względem muzycznym, jak i wyglądu. Wielowiekową historię organów Englera przerwał pożar, który 9 czerwca 1976 roku strawił Bazylikę pw. św. Elżbiety.

Kim są artyści, którzy wystąpią w Bazylice św. Elżbiety?

Piotr Rojek ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym oraz na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii

Artysta regularnie koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą: /m.in./ w Czechach, Finlandii, Hiszpanii, na Litwie, Łotwie, w Niemczech, Norwegii, Słowacji, Szwecji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii we Włoszech oraz na Węgrzech i Wyspach Ålandzkich. Prowadzi także kursy mistrzowskie w kraju i za granicą.

Ma w dorobku kilkanaście płyt. Powstała w 2005 roku płyta, na której zarejestrowano dziewięć toccat wybitnych kompozytorów od baroku do XX wieku, wykonanych na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej FRYDERYK.

Artysta otrzymał także szereg nagród i wyróżnień, m.in. Gwiazdę Orderu Kapituły Kanoników w uznaniu zasług położonych w odbudowie barokowych organów Michaela Englera w Bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu oraz Medal Prezydenta Wrocławia Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia, za szczególne zasługi dla Miasta Wrocławia.

/ Piotr Rojek fot. J. Kobylnik

Monika Piechaczek – sopran. Na stałe związana zawodowo z agencją artystyczną Pro Musica prowadzoną przez Ewę Tracz z którą realizuje projekty koncertowe w całej Europie. Była między innymi solistką: The Best of Ennio Morricone, The Star Wars, The Game of Thrones, Strauss Gala, Verdi Gala.

Została dwukrotnie laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie. Regularnie koncertuje w repertuarze operetkowym, operowym, sakralnym w kraju i za granicą m. in Niemczech, Austrii, Turcji, Danii, Chinach.

/ informacja prasowa Wydział Komunikacji Społecznej

Bogdan Artur Makal – bas – baryton. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest laureatem wielu konkursów wokalnych, międzynarodowych nagród i wyróżnień. Jego zainteresowania obejmują muzykę oratoryjno-kantatową od renesansu do współczesności, pieśń romantyczną, muzykę polską, śpiewy kościoła prawosławnego i ormiańskiego, muzykę kreolską i operę.

Prowadzi bogatą działalność pedagogiczną i dydaktyczną jako wykładowca i nauczyciel, a także organizator kursów i festiwali muzycznych. Jako wykładowca akademicki pełnił funkcje kierownicze Wydziału Wokalnego oraz wykształcił i przyczynił się do sukcesu wielu młodych śpiewaków, występujących na prestiżowych scenach operowych świata.

/ informacja prasowa Wydział Komunikacji Społecznej