Kończy się ważność wydanych do tej pory wniosków o 500 zł na dziecko. Od dziś (1.08) można składać nowe – już na kolejny okres, który będzie się liczył od października. W Radiu GRA podsumowujemy pierwszy tzw. okres zasiłkowy.
Według pracowników Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, pierwszy okres wypłaty pieniędzy przebiegł bardzo sprawnie. Jak wiele dzieci otrzymało wsparcie?
– mówi wojewoda Paweł Hreniak. I zaznacza, że to przybliżone liczby. Bo wciąż rodzą się nowe dzieci, a starsze – „wyrastają” z programu po przekroczeniu 18 roku życia. Dlatego liczba ciągle się zmienia. A jak wygląda prognoza na kolejny rok 500+? Kwota nie będzie się drastycznie różnić. Ale będzie wyższa niż wydana przez pierwszy rok programu:
– przewiduje Hreniak. Program sam w sobie ma być jednak nieco tańszy. Samorządy gminne, które przydzielają pomoc, dostaną na jego obsługę nie 2% kwoty przeznaczonej na wypłaty – jak do tej pory – a jedynie 1,5%:
– twierdzi wicedyrektor wydziału zdrowia i polityki społecznej DUW Danuta Zawilna.
Nowy okres wypłacania świadczeń to także nowe przepisy. Zmieniły się zasady ubiegania się o 500+ na pierwsze dziecko czy występowania o świadczenie, gdy dziecko jest wychowywane tylko przez jednego rodzica.
Czytaj więcej: Kończy się termin wypłat w ramach 500+. Co dalej? Nowe przepisy
Urząd w związku z tym uruchomił specjalną infolinię – dla pracowników gmin i MOPS-ów, którzy mogliby mieć problem ze zrozumieniem nowych zasad:
Warto zaznaczyć, że pracownicy ci zyskają nowe uprawnienia:
– ostrzega Zawilna. Jak jednak twierdzi wojewoda Paweł Hreniak, nadużycia przy pobieraniu 500+ były przez ostatnie 15 miesięcy rzadkością.