Znany brytyjski autor horrorów i thrillerów- Graham Masterton jest pomysłodawcą i patronem ogólnopolskiego konkursu literackiego dla pensjonariuszy zakładów karnych. W tym roku odbędzie się już siódma edycja wydarzenia.
Masterton na pomysł konkursu wpadł w 2016 roku po wizycie w Zakładzie Karnym w Wołowie, zorganizowanej w ramach programu Rozczytana Aglomeracja. Więźniowie wołowskiej placówki zachwycili gościa poziomem znajomości jego twórczości i autor „Magii seksu” postanowił im się jakoś zrewanżować.
Uderzyło mnie, że są bardzo zainteresowani czytaniem i pisaniem. Przyszło mi też do głowy, że wielu z nich ma do opowiedzenia ciekawe osobiste historie – niekiedy bardzo bolesne – ale nie ma możliwości przekazania tych historii światu poza celami. Pomyślałem, że gdyby byli w stanie pisać historie, prawdziwe lub fikcyjne, byłoby to dla nich bardzo terapeutyczne, a gdyby zdobyli nagrodę lub przynajmniej jakiegoś rodzaju uznanie, dałoby im to poczucie dumy i spełnienia, o które tak trudno za kratami
– mówił Masterton.
W dotychczasowych sześciu edycjach wpłynęło ponad 600 opowiadań, a każde z nich na język angielski przetłumaczyła Katarzyna Janusik z Wrocławskiego Domy Literatury, partnera konkursu. Masterton za każdym razem wybiera zwycięzców sam, konsultując decyzję wyłącznie z Joanną Opiat-Bojarską, popularną autorką kryminałów.
Masterton co roku pojawia się w Polsce, by osobiście wręczyć nagrody laureatom konkursu. Tym razem przyleci dodatkowo na początku marca, by uświetnić swą obecnością oficjalny start siódmej edycji konkursu. 2 marca wygłosi wykład o sztuce pisania dla pensjonariuszy Zakładu Karnego w Wołowie, by zachęcić ich do sięgnięcia po pióra.
Jestem zdumiony, że konkurs odbywa się już po raz siódmy i muszę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania
– dodaje autor.
Przypominamy, że brytyjski pisarz szczególnie upodobał sobie Aglomerację Wrocławską. We Wrocławiu przy ulicy Kiełbaśniczej stoi już choćby jego własny krasnal.
Gdzie i kiedy będzie można spotkać się z pisarzem?
- 1 marca o godzinie 19:00 w Kole Gospodyń Wiejskich w Ślizowie
- 2 marca o godzinie 17:00 w Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiszni Małej
- 3 marca o godzinie 17:00 w Miejskiej Bibliotece