Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ludzie umierają, bo kierowcy nie myślą na drodze. Strażacy z tym walczą

Facebook

Godziny szczytu. Karetka pędzi do wypadku w centrum Wrocławia przez zakorkowany Wrocław. Kierowcy zapominają jednak o utworzeniu tzw. „korytarza życia” na środku jezdni i wóz pogotowia grzęźnie w zatorze. W rezultacie pomoc do rannego mężczyzny przybywa o kilka sekund za późno.

To scenariusz zrealizowanego właśnie spotu kampanii „Korytarz Życia – Włącz myślenie”, zapoczątkowanej rok temu przez strażaków-ochotników z Ujazdu Górnego i Czernej – dwóch wsi przy autostradzie A4. Przyłączyły się do nich wszystkie dolnośląskie służby – policja, pogotowie, a nawet drogowcy. Gdy na autostradzie robi się korek, zasada jest prosta:

– mówi Wojciech Sukta z OSP Ujazd Górny. Niestety, nie każdy o tym pamięta. W rezultacie nie tylko strażacy mają kłopot z dojazdem na miejsce zdarzenia:

– wyjaśnia pielęgniarka i zarazem kierowca karetki Martyna Kubica z wrocławskiego Pogotowia Ratunkowego.

Ratownicy, policjanci i drogowcy mają nadzieję, że właśnie dramatyczny spot – tak samo jak prawdziwe nagrania z dojazdu na akcję, którymi służby dzielą się w internecie, pozwolą kierowcom nabrać trochę wyczucia. I włączyć myślenie. Niestety, rzeczywistość jest równie tragiczna co wydarzenia przedstawione na ekranie:

– mówi Kubica. Podobne doświadczenia ma prezes OSP w Czernej Jarosław Śliwa, współautor kampanii:

 

Już w ubiegłym roku INFORMOWALIŚMY O POCZĄTKACH AKCJI „KORYTARZ ŻYCIA – WŁĄCZY MYŚLENIE”. Zobacz WSTRZĄSAJĄCE WIDEO

 

I to właśnie wtedy strażacy-ochotnicy zdecydowali, że w ramach swojej walki z lekkomyślnością wśród kierowców będą publikować nagrania z dojazdu do swoich akcji i zachęcać do tego samego swoich kolegów ze straży, pogotowia i policji. Na szczęście – dzięki internetowi i temu, że strażacy i ratownicy mogą tam pokazać swoją codzienność – coś już powoli się zmienia:

– mówi Wojciech Sukta. A dzięki profesjonalnemu spotowi telewizyjnemu, który właśnie miał swoją premierę, może być jeszcze lepiej. Do trwającej od roku akcji dolnośląskich strażaków przyłączyli się już ratownicy z całej Polski. Swoją cegiełkę dołożyła nawet jedna z firm handlujących kamerami samochodowymi – przekazując zespołom pogotowia i straży z różnych miejsc polski kilkadziesiąt urządzeń. Teraz pora m.in. na drogowców:

– deklaruje szefowa wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Lidia Markowska.

 

Ale prośby to za mało. Strażacy chcą, żeby tworzenie korytarza życia było obowiązkiem wpisanym do kodeksu drogowego. Przygotowują w tej sprawie petycję do resortu infrastruktury.

 

 

Tak należy robić:

 

Jeden ze złych przykładów zachowania kierowców:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj