Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Mija 30 lat od pierwszych wolnych i demokratycznych wyborów samorządowych

Facebook

27 maja 1990 odbyły się pierwsze wolne i demokratyczne wybory samorządowe w Polsce. W Radiu GRA przybliżamy czym były dla kraju i tak dużego miasta jak Wrocław. Przypomnijmy, że były to pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce po jego przywróceniu. Ten został zniesiony w 1950 roku i na cztery dekady zastąpiony przez rady narodowe.

pixabay
pixabay

Reforma samorządów była jedną z największych w historii Polski…

Mówi dr Katarzyna Uczkiewicz – redaktor naczelna kwartalnika „Pamięć i Przyszłość”
oraz Wrocławskiego Rocznika Samorządowego

We Wrocławiu w wyborach brało udział 21 list wyborczych. Rada Miejska liczyła wówczas 70 osób. 67 z tych miejsc zajęło wówczas Solidarnościowe Porozumienie Wyborcze. Bardzo wiele z tych osób nie ukończyło wówczas jeszcze 25 lat, a u władzy nastąpiła zmiana pokoleniowa…

Co ciekawe, pierwsza rada miejska miała do dyspozycji zaledwie 80 mln zł. (obecnie budżet miasta wzrósł do ponad 5 mld zł przyp. red.). Wrocławianie w roku 1990 odczuli duże zmiany gospodarcze. Problemem mieszkańców stolicy Dolnego Śląska było to gdzie będą mieszkać i ile będą za to płacić…

Osobą, która dobrze pamięta wybory z 1990 roku jest profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Robert Alberski. Jak mówi – były to pierwsze badania wyborów, w których uczestniczył jako młody pracownik Uniwersytetu…

Mówi dr hab. prof. UWr Robert Alberski z Zakładu Systemów Politycznych i Administracyjnych

Pierwsze wolne i demokratyczne wybory samorządowe odnotowały bardzo niską frekwencję w okolicy 40%. Jak ocenia profesor Alberski, wynikało to z tego, że wypadły w bardzo złym momencie…

Był to też trudny czas gospodarczy w skali całej Polski. O to jakie miało to przełożenie na Wrocław pyta nasz reporter – Piotr Krejner…

W pierwszych demokratycznych wyborach samorządowych we Wrocławiu 72% głosów przypadło na kandydatów „Solidarnościowego Porozumienia Wyborczego”, którzy obsadzili 67 miejsc w 70-osobowej Radzie Miejskiej. Trzy pozostałe przypadły Solidarności Walczącej, Konfederacji Polski Niepodległej i Krzyckiemu Ruchowi Obywatelskiemu.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024