Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Mobilna aplikacja POLCOVID-19 potwierdziła skuteczność izolacji

Facebook

Czy faktycznie Polacy dystansowali się społecznie w okresie tzw. lockdownu? Kto najczęściej odczuwał objawy choroby? Na te pytania odpowiedź przynosi aplikacja POLCOVID-19 stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz firmy IMAGENE.ME.

źródło : polcovid.pl

 

Tysiące użytkowników przez dwa miesiące największej izolacji odpowiadało na pytania dotyczące występujących u nich objawów tj. kaszel czy gorączka oraz podejmowanych aktywności. Jak się okazało, dolegliwości najczęściej odczuwały te osoby, które nie stosowały się do oficjalnych zaleceń.

Co ciekawe, wysokie wskaźniki izolacji były zauważalne także w grupie młodzieży. Aż 68% osób młodych, między 15 a 19 rokiem życia ograniczyło wychodzenie z domu do minimum, co było najprawdopodobniej spowodowane zakazem wychodzenia z domu osób do 18. roku życia bez opieki dorosłego. Najmniej zdyscyplinowaną pod kątem przestrzegania zasad izolacji grupą społeczną okazały się osoby między 40 a 49 rokiem życia. Tylko 18% osób z tej grupy na pytanie „Jaki zasięg kontaktów z innymi osobami zachowujesz w obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego?” zaznaczyło odpowiedź „wcale nie wychodzę” lub „wychodzę sporadycznie, ale unikam skupisk ludzi”.

Dodatkowo naukowcy zauważyli związki z wystąpieniem objawów, a korzystaniem z transportu publicznego…

W związku z tym, że przed te dwa miesiące z aplikacji skorzystały tysiące osób, pytamy o to – jak bardzo wiarygodne są takie wyniki…

Informuje jeden z twórców aplikacji dr Paweł Gajdanowicz z Katedry i Zakładu Immunologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021