Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

MPK rozpoczęło szkolenia z samoobrony dla kierowców i motorniczych

Facebook

Wrocławskie MPK rozpoczęło szkolenia z samoobrony dla swoich kierowców i motorniczych. Ich głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa kierujących w sytuacji coraz częstszych ataków ze strony agresywnych pasażerów.

/materiały prasowe/MPK Wrocław/

Ataki na pracowników MPK

Jak podkreśliła spółka w środowym komunikacie, tylko od początku roku na terenie Wrocławia doszło do czternastu ataków werbalnych oraz fizycznych na kierowców i motorniczych lokalnego przewoźnika. Do ostatniego z nich doszło zaledwie kilka dni temu na pętli przy ulicy Petrusewicza. Około godziny drugiej w nocy agresywny pasażer stłukł szybę w autobusie, po czym zaatakował kierowcę. Przy podjętej próbie rozmowy kierowca został kilkukrotnie zaatakowany przez mężczyznę metalowym łańcuchem. W wyniku czego z licznymi obrażeniami trafił do szpitala.

Z uwagi na to, że do takich sytuacji dochodzi coraz częściej przewoźnik, dla zwiększenia bezpieczeństwa, zdecydował o rozpoczęciu szkoleń z samoobrony.

Głównym celem szkoleń jest nauka zachowań pozwalających na zmniejszenie eskalacji konfliktu. Kierowcy i motorniczowie przede wszystkim dowiadują się, jak uniknąć scysji z pasażerem lub jak skutecznie schronić się przed atakiem i wezwać pomoc

– tłumaczy prezes MPK Wrocław Witold Woźny.

Uczestnicy szkoleń poznają też metody, które pozwolą im się obronić, wtedy, gdy inne rozwiązania konfliktu nie są już możliwe.

Dzięki zajęciom będą wiedzieli, jak zablokować cios, czy skutecznie odeprzeć inny atak fizyczny

– dodał rzecznik prasowy MPK Wrocław Mikołaj Czerwiński.

Zajęcia zorganizowane przez przewoźnika odbywają się na specjalnie przystosowanej sali zajezdni autobusowej przy ulicy Obornickiej. Jednak aby urzeczywistnić warunki, w których może dojść do ataku, część szkoleń zostanie przeprowadzonych również w tramwajach i autobusach. Zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, realizujący podobne szkolenia dla służb mundurowych oraz pracowników Poczty Polskiej.

Jak przekazuje MPK, frekwencja jest spora

Prezes MPK Wrocław podkreślił, że zajęcia są dobrowolne, a zgłosić może się każdy kierowca i motorniczy, mający na to ochotę.

Tym bardziej jestem zadowolony, że frekwencja na tych zajęciach jest bardzo duża

– wskazał.

/materiały prasowe/MPK Wrocław/

W komunikacie podkreślono, że dużym krokiem w kierunku poprawy bezpieczeństwa jest przyjęcie przez Sejm nowelizacji ustawy o transporcie zbiorowym. Zakłada ona nadanie statusu funkcjonariusza publicznego kierującemu. Takie starania wrocławskie MPK razem z innymi przewoźnikami z Polski podjęło już w ubiegłym roku.

Cieszy nas, że Sejm przyjął nowelizację. To kolejny krok do zwiększenia bezpieczeństwa naszych kierujących. Liczymy na to, że dzięki wprowadzeniu zmian poprawi się świadomość społeczna, a tym samym skutecznie zniechęci to wszystkie osoby do przejawiania wszelkich ataków agresji wobec prowadzących

– powiedział prezes MPK.

Zgodnie z zapisami, jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Senat i trafi do podpisu prezydenta, każda osoba atakująca kierujących pojazdami komunikacji publicznej będzie musiała liczyć się z karą pozbawienia wolności do trzech lat. Wszystkie przejawy agresji będą też ścigane z urzędu, a nie jak do tej pory z oskarżenia prywatnego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj