Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

MPK Wrocław podejmuje współpracę z policją. Na czym będzie polegać?

Facebook

Wrocławskie MPK podpisało z Komendą Miejską Policji list intencyjny w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa w środkach komunikacji miejskiej. To kolejny etap działań w odpowiedzi na nasilające się w ostatnim czasie ataki na kontrolerów biletów w środkach komunikacji miejskiej.

/materiały prasowe/MPK Wrocław

Na przestrzeni mijającego roku doszło już do 24 ataków na kontrolerów wrocławskiego MPK.

W odpowiedzi na te zdarzenia, miejski przewoźnik zainaugurował w październiku kampanię „Stop agresji. Nie bądź obojętny. Reaguj!”, której celem jest zwrócenie uwagi mieszkańców na problem agresji wobec kontrolerów biletowych.

Sprawa jest bulwersująca i budzi niepokój także dlatego, że można odnieść wrażenie, że istnieje pewien rodzaj przyzwolenia społecznego na ataki właśnie na kontrolerów. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec wszelkich aktów agresji i przemocy oraz bardzo mocno stajemy po stronie naszych pracowników. Wszelkimi dostępnymi środkami będziemy zwalczać takie zachowania, wszystkie są i będą zgłaszane organom ścigania, a naszym pracownikom będziemy udzielać każdej niezbędnej pomocy w takiej sytuacji

– zapewniał podczas inauguracji kampanii prezes MPK Wrocław Witold Woźny.

W odpowiedzi na ataki na kontrolerów biletów, zarząd spółki złożył wniosek do ministra sprawiedliwości.

Chcemy, by kontrolerzy zostali objęci ochroną podobną do tej, jaką dzisiaj, w ramach posiadanego statusu funkcjonariusza publicznego, mają już kierowcy i motorniczowie komunikacji zbiorowej

– mówi Przemysław Nowicki, wiceprezes MPK Wrocław.

Kolejnym krokiem, który wrocławskie MPK podejmuje w tym zakresie jest podpisanie listu intencyjnego z Komendą Miejską Policji.

W ramach podjętej współpracy prowadzone będą spotkania kontrolerów biletowych z funkcjonariuszami policji, podczas których wypracowywane będą rozwiązania problemów z agresją pasażerów w pojazdach komunikacji miejskiej, realizowane będą wspólne akcje informacyjne na rzecz bezpieczeństwa w pojazdach komunikacji publicznej, kampanie społeczne związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, w zakresie dotyczącym funkcjonowania komunikacji publicznej, akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży, dotyczące bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji publicznej. Ponadto oba podmioty uczestniczyć będą wspólnie w wydarzeniach o charakterze społecznym.

Podczas spotkania, które odbyło się we wtorek w siedzibie spółki, zarząd MPK omówił z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji przebieg dotychczasowych wspólnych działań i tych zaplanowanych na najbliższe miesiące.

W najbliższym czasie odbywać się będą szkolenia dla pracowników MPK, przede wszystkim kierujących i kontrolerów, na których uczyć się będą odpowiednich zachowań w sytuacjach zagrożenia

– zapowiada Rafał Siczek, Komendant Miejski Policji we Wrocławiu.

Funkcjonariusze apelują do pasażerów o reakcje w sytuacjach, gdy są świadkami przemocy w komunikacji miejskiej.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zadzwonienie na numer alarmowy i zgłoszenie takiej sytuacji. Nagrywanie zdarzeń i publikowanie ich w internecie w żaden sposób nie pomaga, a wręcz przeszkadza w podejmowanych przez nas czynnościach

– podkreśla Siczek.

Wrocławskie MPK zapowiada także kontynuowanie współpracy z Komenda Miejską Policji w ramach kampanii „Stop oszustom”, której celem jest edukacja w zakresie zapobiegania przestępstwom.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj