Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Na skwerze przy ulicy Gazowej stanęła historyczna makieta. Co przedstawia?

Facebook

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu skończył makietę historycznego osiedla przy ulicy Gazowej. Plansza przedstawia między innymi wioskę archiwalną, osiedle gazowników i obiekty gazowni.

/materiały prasowe/Zarząd Zieleni Miejskiej

Na skwerze przy ulicy Gazowej stanęła historyczna makieta. Co przedstawia?

Makieta przedstawia wioskę archiwalną, osiedle gazowników i obiekty gazowni. A także dwa budynki tj. zbiornik na smołę (projektu Matthiasa Wirtz’a) oraz budynek narożny ul. Tarnogajska/ul. Gazowa (projektu Augusta Wilhelma Hogreve’go), które zostały uszczegółowione i pokazane w większej skali.

/materiały prasowe/Zarząd Zieleni Miejskiej

Obiekty, które przedstawia makieta podzielono na:

  • niezachowane, w tym: wioska (ukazana na etapie rozwoju na przełomie XVIII i XIX w. zlokalizowana w północnej części makiety). A także obrzeżna zabudowa kwartału przy ulicach Klimasa, Gazowej i Ziębickiej
  • zachowane, powstałe do roku 1930. W tym obiekty gazowni (ukazane w stanie z ok. 1915 r. zlokalizowane w południowo – wschodniej części makiety) oraz zabudowa przy ulicach Kamienieckiej i Ząbkowickiej (ukazana w stanie z 1926 r.)
  • powstałe w okresie 1930 – 1938. W tym obrzeżna zabudowa kwartału przy ul. Tarnogajskiej oraz zabudowa przy ul. Złotostockiej (ukazana w stanie z lat 1930 – 1931).

/materiały prasowe/Zarząd Zieleni Miejskiej

Makietę dostosowano do osób ze szczególnymi potrzebami. Wysokość makiety umożliwia dogodne zbliżenie się do niej osobom poruszającym się na wózkach ortopedycznych. Na makiecie umieszczono tablice informacyjna z zastosowaniem alfabetu Braille’a. Również tablice historyczne znajdujące się przy makiecie zostaną wyposażone w kody QR umożliwiające odsłuchanie czy powiększenie tekstu  z tablic.

/materiały prasowe/Zarząd Zieleni Miejskiej

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024