We Wrocławiu ruszyła nowa, całoroczna, automatyczna myjnia PKP Intercity. Inwestycja kosztowała ponad 33 mln zł i wykonana została przez Mostostal Warszawa. To trzeci taki obiekt w kraju, a spółka planuje wybudowanie siedmiu w całej Polsce.
W przesłanym komunikacie poinformowano, że hala myjni we Wrocławiu o długości ok. 200 metrów została wyposażona w portale samojezdne ze szczotkami i dyszami wzdłuż linii toru. Inwestycja objęła również system zabezpieczenia przed oblodzeniem, gdzie odbywać się ma zabezpieczanie podwozi pojazdów szynowych przed oklejaniem śniegiem i lodem.
Obiekt wyposażony został w oczyszczalnię ścieków z obiegiem zamkniętym wody technologicznej, pozwalającym na wielokrotne wykorzystywanie wody z mycia oraz system zbierania deszczówki. Na dachu pomieszczenia technicznego myjni zamontowane zostały panele fotowoltaiczne w celu produkcji energii elektrycznej na potrzeby własne budynku
– czytamy w komunikacie.
Nowoczesna myjnia, zlokalizowana na bocznicy kolejowej we Wrocławiu, to kolejny tego typu obiekt PKP Intercity. W maju 2022 roku została oddana do użytku myjnia na warszawskim Grochowie, a w listopadzie 2023 roku – sezonowa myjnia w Krakowie. Kolejne planujemy wybudować m.in. w Szczecinie oraz Gdyni
– powiedział, cytowany w komunikacie spółki, członek zarządu PKP Intercity Krzysztof Świerczek.
Budowa myjni kosztowała ponad 33 mln zł i stanowi część projektu unijnego „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Myjnia we Wrocławiu jest częścią projektu modernizacji stacji postojowej w stolicy Dolnego Śląska. Przebudowane zostały już elementy hali lokomotywowni. Prace objęły przebudowę kanałów rewizyjnych wraz z nowym torowiskiem oraz posadzkami betonowymi. Modernizacji została poddana także wagonownia.
Przewoźnik planuje też budowę budynku magazynowo-biurowego, przebudowę odcinka drogi wewnętrznej, placu ładunkowo-rozładunkowego. A także placu postojowego w rejonie hali wagonowni, przebudowę drogi wewnętrznej w rejonie hali lokomotywowni. Za wykonanie wszystkich prac odpowiedzialna będzie firma Mostostal Warszawa, która przedstawiła najkorzystniejsze oferty w postępowaniach przetargowych.
Jak podano, łącznie spółka wybuduje 7 nowoczesnych myjni. Trwają ostatnie prace budowlane na terenie stacji postojowej Szczecin Zaleskie Łęgi, gdzie również powstaje obiekty całoroczny, w którym pociągi będą myte w sposób automatyczny.