Radio Gra Wrocław

Nauka w trybie wirtualnej rzeczywistości

W Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych przy ul. Worcella 3 we Wrocławiu powstały sala VR oraz sala filmowa. Uczniowie wykorzystują je podczas zajęć lekcyjnych, ale także w czasie wolnym.

/materiały prasowe/UMW

Do czego służy?

Sala VR od września jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez uczniów sal w szkole. Obecnie wykorzystywana jest ona przede wszystkim podczas zajęć z: angielskiego, informatyki, geografii oraz na godzinie wychowawczej.

Na lekcjach angielskiego uczniowie wirtualnie przenoszą się np. do Londynu. Zwiedzają miasto i rozmawiają po angielsku. Na geografii poznają różne zakątki kraju i świata. Z kolei na informatyce uczą się np. projektować i rysować w 3D. To dla nich duża frajda i możliwość zapoznania się z nowymi technologiami. To także okazja do integracji

– opowiada Grzegorz Sołyga, nauczyciel.

/materiały prasowe/UMW

Nie tylko do nauki

Raz w tygodniu uczniowie mają także możliwość wykorzystywania sprzętu VR poza lekcjami – w ramach zabawy i rozrywki. Do ich dyspozycji jest 20 par gogli VR oraz monitory.

Wielu moich kolegów spoza szkoły zazdrości nam takiej sali i tego, że mamy niektóre lekcje z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Ja np. zrobiłem ostatnio na zajęciach model motoru w 3D

– opowiada Patryk Szafrański, uczeń klasy IV.

/materiały prasowe/UMW

Wkrótce w sali VR lekcje będą prowadzić także nauczyciele innych przedmiotów.

Taka sala w szkole to duża nowość. Dlatego uczymy obsługiwać ten sprzęt również nauczycieli. Wykorzystywanie wirtualnej rzeczywistości to również dla nich niezwykle ciekawa forma realizacji zajęć

– mówi Grażyna Skrętkowicz, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu.

Uczeń na rynku pracy

Druga sala – tzw. „sala kinowa” – obecnie wykorzystywana jest do wyświetlania uczniom filmów branżowych z działu reklamy i budowania nowoczesnych przedsiębiorstw (start-upów). Niewykluczone, że w przyszłości stanie się ona drugą salą VR.

/materiały prasowe/UMW

Sala VR oraz sala filmowa powstały w ramach projektu „Uczeń aktywnym uczestnikiem rynku pracy” z „ Fundacją Marzeń”. Jego realizacja kosztowała 1,3 mln złotych, z czego dofinansowanie miasta (na remont i wyposażenie sali) wyniosło ok. 70 tys. złotych.