Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Naukowcy z UWr badają ząb neandertalczyka sprzed 80 tyś. lat!

Facebook

Zespół naukowców, w którego skład wchodzą m.in. badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi prace nad zębem neandertalczyka, który udało się wydobyć w Jaskini Stajnia. Okazuje się, że dorosły osobnik, do którego należał ów ząb, żył ponad 80 tyś lat temu. Odkrycie ujawniło też genetyczne i kulturowe powiązanie pomiędzy obszarem Polski i Północnym Kaukazem.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Ząb został odkryty w Jaskini Stajnia, w warstwie zawierającej kamienne narzędzia charakterystyczne dla kultury mikockiej. Badacze łączą to z życiem neandertalczyków w tamtym rejonie…

Mówi dr Wioletta Nowaczewska z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego, która wraz z prof. Stefano Benazzi z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka analizowała cechy morfologiczne wspomnianego zęba.

Odkrycie udowodniło też, że neandertalczycy musieli podróżować i pokonywali wiele kilometrów. Okazało się bowiem, że mitochondrialny genom neandertalczyka z jaskini Stajnia jest bliższy określonemu dla populacji z Kaukazu niż mitochondrialnemu genomowi neandertalczyków pochodzących z tego samego okresu z Europy Zachodniej…

Naukowcy uważają, że przemieszczanie się neandertalczyków wynikało z nagłej zmiany klimatu. Jak tłumaczą – około 100 tysięcy lat temu klimat gwałtownie się pogorszył i środowisko środkowo-wschodniej Europy zmieniło się z leśnego na bardziej otwarte. Sprzyjało to rozprzestrzenianiu się mamuta, nosorożca włochatego i innych zimnolubnych gatunków.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj