Radio Gra Wrocław

Noc Muzeów we Wrocławiu. Przedstawiamy najważniejsze informacje

Noc Muzeów to coroczne wydarzenie kulturalne, w którym muzea, galerie i instytucje kultury na całym świecie otwierają swoje drzwi dla zwiedzających na wieczorne i nocne zwiedzanie. We Wrocławiu wydarzenie zaplanowano na 20 maja.

/fot. fb. Noc Muzeów we Wrocławiu 2023/

Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce we Francji w 2005 roku. Od tamtej pory wydarzenie zyskało na  popularności i stało się stałym elementem kulturalnego kalendarza w wielu krajach. W ciągu jednej nocy, instytucje kultury organizują specjalne wystawy, koncerty, warsztaty i wydarzenia kulturalne, które są dostępne dla wszystkich odwiedzających za darmo lub za symboliczną opłatą. Celem Nocy Muzeów jest promowanie kultury, sztuki i historii, zachęcanie ludzi do odkrywania tajemnic muzeów i galerii oraz zachęcanie do uczestnictwa w życiu kulturalnym swojego miasta lub kraju.

W poprzednim roku w Nocy Muzeów udział wzięło 76 instytucji, w tym muzea, galerie, instytucje prowadzone przez organizacje pozarządowe, domy kultury, kino Nowe Horyzonty, Narodowe Forum Muzyki, Hydropolis i inne. Odbyło się również ponad 150 wydarzeń, między innymi wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty.

W tym roku wybór będzie jeszcze większy, w wydarzeniu udział weźmie ponad 100 instytucji, między innymi: Kino Nowe Horyzonty, Muzeum Narodowe, Narodowe Forum Muzyki czy Ogród Botaniczny.

Wstęp na wszystkie wydarzenia podczas imprezy jest bezpłatny.