Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Nowa strategia funkcjonowania szpitali budzi wiele pytań. Pacjentki z zagrożoną ciążą wyrzucone na bruk?

Facebook

Nowa strategia w funkcjonowaniu szpitali ma pomóc w zahamowaniu zapowiadanej jesiennej fali zachorować na COVID-19. Placówki medyczne zostają podzielone na powiatowe dla pacjentów z łagodnym przebiegiem, zakaźne dla zakażonych, którzy są w poważnym stanie lub wymagają opieki na OIOM-ie i specjalistyczne dla chorych, którzy wymagają innej opieki niż internistyczno-zakażeniowa, czyli np. kobiet w zaawansowanej ciąży.

Założenia to jedno, ale problem pojawia się w poszczególnych placówkach. Jak donoszą nam pracownicy szpitala przy ul. Chałubińskiego we Wrocławiu. Budynek, w którym znajduje się ta placówka medyczna pochodzi z XIX wieku. Jest także pod stałą opieką konserwatora zabytków i nie jest dostosowany do pełnienia funkcji szpitala zakaźnego w myśl nowej strategii…

Tłumaczyła nam Prof. dr hab. n. med. Lidia Hirnle – kierownik I Katedry i Klinik i Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, która kieruje też oddziałem Ginekologiczno-Położniczym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że szpital przy ul. Chałubińskiego we Wrocławiu to duża placówka trzeciego stopnia referencyjności, która na co dzień przyjmuje najtrudniejsze przypadki patologii ciąży. To pacjentki, które borykają się z cukrzycą, nadciśnieniem, czy zaburzeniami wewnątrzmacicznego wzrastania płodu. Teraz szpital jest zmuszony do zamknięcia tej działalności. To nie koniec bo zamknięte zostają też działania operacyjne…

Profesor Hirnle dodaje, że tylko w tym tygodniu miało się odbyć 11 operacji i w tym 7 onkologicznych. Dodatkowo szpital wykonuje około 40 zabiegów echa serca u płodów, które diagnozują wady serca. Zabiegów operacyjnych w tej placówce wykonuje się około 40. Teraz te pacjentki muszą szukać miejsca w innych szpitalach, a to wydłuży kolejkę do operacji.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 lutego 2021