Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ostatni dzwonek dla przedsiębiorców na rozliczenie się ze składek zdrowotnych

Facebook

Ponad 177 tys. firm już rozliczyło swoje składki za ubiegły rok. Przedsiębiorcy mają czas do 22 maja na złożenie rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok.

/Zakład Ubezpieczeń Społecznych/

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z Płatnika powinni pamiętać o aktualizacji danych.

Program przy każdym uruchomieniu sprawdza, czy baza słowników i komponentów jest w najnowszej wersji

– mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Aby sporządzić dokument ZUS DRA z rocznym rozliczeniem za kwiecień 2023 r. należy dokonać aktualizacji. Dopiero wówczas Płatnik pobiera dane niezbędne do przygotowania rocznego rozliczenia składki

– wyjaśnia.

Jednocześnie rzeczniczka deklaruje wsparcie ZUS dla przedsiębiorców, którzy mają problem z rozliczeniem. W razie pytań i wątpliwości można skorzystać z pomocy podczas e-wizyt. A także w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numer telefonu: 22 560 16 00 lub e-mailem cot@zus.pl.

Roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok.

Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia

– mówi Iwona Kowalska-Matis.

Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Nadpłatę należy uregulować w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA (blok XII). Natomiast w przypadku opłacania składek za inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA (blok III. F).

Nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA będą obowiązywały od 1 maja. Zakład dostosuje programy Płatnik i ePłatnik do nowych wzorów dokumentów oraz udostępni w nich funkcje, które umożliwią roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Składki zdrowotnej nie muszą rozliczać osoby rozliczające się z wykorzystaniem karty podatkowej, twórcy i artyści, wspólnicy spółki komandytowej, jednoosobowej spółki z o.o. oraz osoby współpracujące.

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je złożyć najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli się nie składa takiego wniosku, to do 30 czerwca 2023 r.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj