Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Pierwsza w mieście rowerowa droga

Facebook

Pierwsza we Wrocławiu – a być może i w Polsce – rowerowa ulica będzie otwarta lada dzień. Udało się dokończyć przebudowę ulicy Nowej, gdzie cykliści legalnie pojadą środkiem jezdni.

Przebudowa polegała na wyznaczeniu betonowego pasa po środku brukowanej ulicy. Dodatkowo drogowcy poprawili sfatygowaną kostkę i wymalowali znaki poziomie – tzw. sierżanty, sugerujące korzystającym z drogi cyklistom i kierowcom przeznaczenie miejsce po środku drogi.

To rozwiązanie to nowość, którą urzędnicy podpatrzyli w zachodnich krajach. Ulicą Nową – która dla aut jest ślepa – bardzo często drogę skracają sobie rowerzyści. Natomiast samochody, które tam jeżdżą, to tylko te, które korzystają z tamtejszych miejsc postojowych. Dzięki poprowadzeniu trasy rowerowej środkiem jezdni urzędnicy nie musieli likwidować żadnego miejsca postojowego. A zbliżające się jednoślady będą lepiej widoczne dla kierowców ruszających z parkingu niż gdyby – zgodnie z ogólnymi zasadami – miały poruszać się tuż przy krawędzi.

Nie zmieniają się zasady pierwszeństwa. Włączające się do ruchu samochody muszą ustąpić wszystkim innym – w tym rowerzystom, zgodnie z ogólnymi zapisami prawa o ruchu drogowym.

Droga będzie otwarta w piątek. (1.12).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 lipca 2020