Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Port Lotniczy Wrocław w liczbach. W 2023 roku padł rekord!

Facebook

Port Lotniczy Wrocław zakończył 2023 rok z najwyższą w historii liczbą obsłużonych podróżnych. Rekordowe wyniki w każdym kolejnym miesiącu złożyły się łącznie na 3 891 553 pasażerów, którzy zdecydowali się na podróż ze stolicy Dolnego Śląska.

port lotniczy
/materiały prasowe/Port Lotniczy Wrocław

Port Lotniczy Wrocław w liczbach. W 2023 roku padł rekord!

To był najlepszy rok w historii Portu Lotniczego Wrocław. Przez dwanaście kolejnych miesięcy biliśmy rekordy. Nie było miesiąca, w którym nie poprawiliśmy wyniku z 2019 roku. Co ważne, cały czas dbaliśmy o jak najwyższe standardy obsługi pasażerów.  Dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników portu, poprawiliśmy dotychczasowy rekord  o blisko 350 tys. To powód do dużej dumy, ale jednocześnie motywacja, żeby w 2024 roku przebić z nawiązką granicę 4 milionów obsłużonych podróżnych. Przed nami rok pełen wyzwań. Poza rozbudową siatki połączeń rozpoczniemy inwestycję w infrastrukturę lotniskową, która pozwoli nam w kolejnych latach osiągać jeszcze lepsze wyniki

– mówi Cezary Pacamaj, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław.

Na wzrost liczby pasażerów wpływ miały także zwiększone częstotliwości połączeń w najbardziej rozchwytywanych kierunkach. W siatce połączeń pojawiły się nowe, atrakcyjne kierunki lotów jak marokański Agadir, hiszpańska Walencja czy bezpośrednie połączenie z Seulem, które od listopada jest wizytówką wrocławskiego lotniska. Do wzrostu liczby pasażerów przyczyniły się również dodatkowe rejsy w najbardziej rozchwytywanych kierunkach.

W 2023 roku Port Lotniczy Wrocław obsługiwał regularnie połączenia łącznie 9 linii lotniczych oraz przewoźników czarterowych. Wśród najpopularniejszych przewoźników znalazły się Ryanair, Wizzair, PLL LOT czy Lufthansa. Najbardziej dynamiczny wzrost zainteresowania pasażerów odnotowali tour operatorzy. Liczba podróżnych obsłużonych przez port w ramach lotów czarterowych wzrosła o blisko 24% w porównaniu z 2019 rokiem.

Rozwój oferty czarterowej i niskobudżetowej pozwolił na szczególnie dobre wyniki w sezonie letnim, kiedy udało się o ponad 300 tys. poprawić rezultat z okresu czerwiec – sierpień 2019 roku. Rekordy na wrocławskim lotnisku padały jednak w każdym kolejnym miesiącu. Port poprawiał swoje wyniki od stycznia do grudnia, co w skali roku zaowocowało wzrostem liczby podróżnych o blisko 10% względem 2019 roku. Największym zainteresowaniem wśród połączeń krajowych cieszyła się Warszawa. W zagranicznych kierunkach wyróżniała się Antalya. Z połączeń z tureckim kurortem, dzięki lotom czarterowym skorzystało ponad 221 tys. podróżnych. W segmencie połączeń niskokosztowych najwięcej operacji zrealizowano do Londynu Stansted (212 tys. podróżnych).

Bodźcem do bicia rekordów w kolejnych latach będzie planowana rozbudowa portu. W 2024 roku rozpoczną się prace związane z największą w polskiej historii inwestycją w strefę operacyjną lotniska. Realizowana przy dofinansowaniu z funduszy UE rozbudowa pozwoli zwiększyć przepustowość portu. Cały czas trwają także prace nad rozwojem letniej siatki połączeń. W rozkładzie lotów na stałe zagoszczą nowe kierunki, takie jak Helsinki czy Marsylia oraz wracające do oferty Oslo i Kopenhaga.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj