Radio Gra Wrocław

Powstanie książka bazująca na pamięci zbiorowej mieszkańców Dolnego Śląska dotycząca powodzi tysiąclecia

Jeżeli kiedykolwiek chcieliście wcielić się w rolę pisarza–dokumentalisty, to macie szansę. Powstanie książka bazująca na pamięci zbiorowej mieszkańców Dolnego Śląska. Co to jest Pamięć zbiorowa? to krótko mówiąc wspomnienie jakiegoś wydarzenia, bazujące na doświadczeniach różnych ludzi.

Niedawne wyniki badań socjologicznych dowodzą, że Powódź z 1997 r. jest wydarzeniem, wokół którego po dwóch dekadach wciąż najmocniej kształtuje się zbiorowa pamięć mieszkańców Dolnego Śląska, mówi Grzegorz Czekański z fundacji Tymoteusza Karpowicza:

powodz-1

Każde wspomnienie będzie budowane metodą „Pamiętam, że…”. Składa się ona z trzech części: pamiętam, że, pamiętam jak, pamiętam gdzie, dodaje Czekański:

powodz-2

Każdy może stać się autorem książki przekazując swoje wspomnienia lub zdjęcia i filmy.

powodz-3

Do akcji przyłączyły się też Koleje Dolnośląskie:

powodz-4

Mówi Piotr Rachwalski, Prezes Kolei Dolnośląskich. O wspomnienie z czasów powodzi zapytała Prezesa Kolei Dolnośląskich nasza reporterka – Ania Sejdak:

powodz-5

Dotychczas zebrane wspomnienia można kupić w formie papierowej książeczki wydanej na papierze czerpanym. Wydawnictwo nosi tytuł „Pamiętam powódź” – na razie występuje w wersji bez zdjęć. Planowane wydanie filmu i albumu ze zdjęciami to druga połowa przyszłego roku.