10 grudnia mija dokładnie rok od wręczenia literackiej nagrody Nobla Oldze Tokarczuk, pisarce związanej z Wrocławiem. Przeżyjmy więc to jeszcze raz! W październiku ubiegłego roku, nieco ponad tydzień po ogłoszeniu informacji o nagrodzie Olga Tokarczuk wróciła do Polski i pierwsze spotkanie z czytelnikami oraz pierwszą konferencję prasową zorganizowano właśnie w stolicy Dolnego Śląska.
Wszyscy byli ciekawi jak wygląda życie po noblu…
– mówiła Olga Tokarczuk.
Podczas tego pierwszego spotkania z mediami we Wrocławiu, pisarka była pytana o rożne reakcje i zachowania czytelników wobec niej samej. Literacki Nobel jest powszechnie uważany za największe wyróżnienie, jakie może otrzymać m.in. pisarz. Nie zawsze jednak wszyscy są mili i serdeczni, a spotkać się można również z tzw. hejtem, do czego odniosła się także noblistka…
A 10 grudnia 2019 roku Olga Tokarczuk odebrała z rąk króla Karola XVI Gustawa literacką Nagrodę Nobla. Na wrocławskim rynku przez kilka godzin kilka tysięcy jej wielbicieli przyszło na wrocławski rynek by śledzić na telebimie tę uroczystość i wpisać się do księgi gratulacyjnej. Przed rozpoczęciem uroczystej gali w Sztokholmie, Olga Tokarczuk wraz towarzyszącą jej reżyserką Agnieszką Holland przesłały telewiadomość dla do zgromadzonych na wrocławskim rynku…
A jak wspominaliśmy w czwartkowych wiadomościach o poranku – dziś, w pierwszą rocznicę przyznania literackiego Nobla Oldze Tokarczuk, odbędzie się jedyne w tym roku spotkanie z pisarką skupione wokół jej najnowszej książki pt. „Czuły Narrator” – taki tytuł przypomnę, nosiła mowa noblowska wygłoszona przez pisarkę…
– mówiła Izabela Kaluta z fundacji Olgi Tokarczuk. Spotkanie transmitowane na wspomnianych profilach portali społecznościowych rozpocznie się dziś o godz 19.
A na koniec przypomnijmy jeszcze o czym jest najnowsza książka noblistki pt. Czuły Narrator.
– mówiła Izabela Kaluta z fundacji Olgi Tokarczuk.