W ostatnich czterech latach na wrocławską edukację miasto przeznaczyło 6,5 mld złotych. To rekordowy okres pod względem realizowanych remontów oraz prac związanych z budową i rozbudową nowych placówek oświatowych.
W ostatnich latach oddano do użytku kilka nowych placówek, między innymi przedszkole dla 200 dzieci przy ulicy Dębickiej.
Wiemy, jak ważne dla komfortu i jakości życia w mieście jest zapewnienie dzieciom miejsc w nowoczesnych placówkach oświatowych. Dodatkowo położonych niedaleko miejsca zamieszkania czy pracy rodziców. Dlatego, w ramach możliwości, robimy wszystko, by je budować i rozbudowywać. Szczególnie w najbardziej rozwijających się rejonach Wrocławia
– mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Aktualnie
Obecnie trwa realizacja trzech największych inwestycji edukacyjnych w mieście, czyli: dwóch zespołów szkolno-przedszkolnych przy ul. Asfaltowej i przy ul. Cynamonowej oraz budowa przedszkola przy ul. Hallera. Pochłoną one w sumie ponad 152 mln złotych.
Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Asfaltowej to niezwykle ważna inwestycja, szczególnie dla mieszkańców południowej części miasta.
W szkolnej części powstaną m.in.: sale lekcyjne i komputerowe, świetlica, sale sportowe, biblioteka oraz jadalnia. Uczniowie będą też mieli do dyspozycji dwa boiska oraz plac zabaw.
Przedszkole z kolei, składać się będzie z 8 oddziałów z węzłami sanitarnymi, salą rekreacyjną, kuchnią, jadalnią i pomieszczeniami administracyjnymi oraz gospodarczymi, a także z ekologicznym zielonym dachem.
Budowa zakończyć się ma w połowie przyszłego roku, żeby we wrześniu 2023 r. zabrzmiał w niej pierwszy dzwonek. Inwestycja kosztować będzie ponad 50 mln zł. Jej wykonawcą jest firma AWM Budownictwo S.A.
Co nowego?
We wrześniu 2021 roku otwarto nową część ZSP nr 5 przy ul. Osobowickiej. Na jej realizację miasto przeznaczyło 22 mln zł. W ramach inwestycji powstało przedszkole dla 150 dzieci, składające się m.in. z sześciu sal, łazienek, toalet oraz sali do rytmiki.
W szkole powstało 10 sal ogólnych, trzy pracownie: chemiczna, fizyczna i informatyczna, a także toalety, korytarze, szafki dla uczniów, węzeł żywienia z jadalnią, a w nim m.in. wyposażona kuchnia, zmywalnie, magazyny i chłodnia.
Wybudowana została również sala gimnastyczna do gry w piłkę ręczną, koszykówkę czy siatkówkę, dwa place zabaw dla maluchów I starszych dzieci oraz boisko sportowe do gry m.in. w piłkę nożną.
Zamontowano też instalację fotowoltaiczną stanowiącą źródło energii dla potrzeb budynku, zbiorniki wody deszczowej do podlewania terenów oraz pompę ciepła. Przed budynkiem powstał parking na kilkanaście miejsc. Zazieleniono też teren, sadząc 38 drzew i wiele krzewów.
Nowa hala sportowa
Poza tym, z początkiem września 2022 r. otwarto nowoczesną halę sportową przy XIII LO we Wrocławiu (1 września 2022 r.), która kosztowała ponad 20,3 mln złotych. Znajdują się w niej m.in.: wielofunkcyjna sala sportowa, siłownia, sale do fitnessu, tańca, sala do szermierki dla znajdującej się w pobliżu SP nr 85, szatnie, toalety oraz pomieszczenia techniczne. Ważnym elementem inwestycji jest również podziemny parking.
To jedna z najnowocześniejszych sal gimnastycznych we Wrocławiu. Uczniowie bardzo chętnie na niej ćwiczą
– mówi Piotr Pitura, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr XIII przy ul. Haukego-Bosaka we Wrocławiu.
Z kolei we wrocławskim LO nr I przy ul. Poniatowskiego oddano do użytku (we wrześniu 2021 r.) nowe boisko oraz przyszkolną strefę rekreacyjną. Co kosztowało ponad 1 mln złotych.
W tej placówce wyremontowano także szkolną aulę, w której podczas robót budowlanych znaleziono na ścianie, a następnie odrestaurowano stuletnie godło Wrocławia. Renowacja tego malowidła kosztowała 115 tys. złotych. Wcześniej aula przeszła generalny remont, który także był finansowany ze środków gminy Wrocław. Kosztował on ponad 510 tys. złotych.
Zgodnie z zapowiedzią, miasto rozbudowało też budynek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 10 przy ul. Parkowej (grudzień 2022 r.). W nowej 3-kondygnacyjnej części placówki mieszczą się m.in.: 2 świetlice i sala do muzykoterapii dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz 7 sal lekcyjnych wyposażonych w nowoczesne tablice multimedialne. Jest też nowa winda.
Budowa nowego skrzydła ośrodka to nie jedyne inwestycje budowane przeprowadzone w ostatnim latach w tym ośrodku. W SOSW przy ul. Parkowej wykonano też m.in. renowację bloku sportowego, kuchni, auli i ogrodzenia. Wyremontowano również elewację, schody, wymieniono instalację elektryczną, drzwi oraz okna w przyziemiu. Zainstalowano dwa boiska wielofunkcyjne, wymieniono oświetlenie.
Zadbano też o otoczenie: zasadzono na posesji ponad 20 drzew i utworzono stanowiska dla pojazdów przewożących osoby z niepełnosprawnościami. Na wszystkie prace remontowe (zrealizowane w latach 18-2022) wydano ponad 11 mln złotych. Na nowe skrzydło ośrodka – 6,6 mln złotych.
Ostatnie cztery lata to był bardzo pracowity i intensywny okres, jeśli chodzi o inwestycje we wrocławską edukację. Cieszymy się, że tak wiele znaczących remontów udało nam się zakończyć oraz zgodnie z założonym planem realizować budowy nowych placówek
– podkreśla Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM Wrocławia.
Ile przybyło nowych miejsc w przedszkolach?
W latach 2019-2022 we Wrocławiu przybyły 4 443 nowe miejsca przedszkolne, a w najbliższych latach dojdzie ich ok. 2 tysięcy.
Obecnie we Wrocławiu funkcjonuje 57 przedszkoli publicznych prowadzonych przez inne podmioty (w 2018 r. roku było zarejestrowanych 32), m.in. przy ul. Cynamonowej, Błotnej, Rezedowej czy Rubczaka. Charakteryzuje je to, że są budowane i prowadzone przez organ zewnętrzny, ale w ścisłej współpracy z miastem. Do 2024 r. planowana jest budowa kolejnych, w tym:
- publiczne przedszkole ul. Starogajowa – 250 miejsc
- publiczne żłobko-przedszkole ul. Rajska – 200 miejsc w przedszkolu(80 miejsc w żłobku)
- publiczne przedszkole ul. Marszowicka – 150 miejsc
- publiczne przedszkole ul. Lekcyjna – 200 miejsc
W przyszłorocznym budżecie Wrocławia na budowy i kompleksowe przebudowy szkół oraz przedszkoli wraz z infrastrukturą sportową zaplanowano 127 mln złotych.