Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Rusza 14 edycja American Film Festiwal

Facebook

Ponad 120 filmów, z czego ponad 60 po raz pierwszy w Polsce, zostanie pokazanych podczas rozpoczynającej się we wtorek 14. edycji American Film Festiwal. Doroczna impreza jest największą w Polsce prezentacją amerykańskiego kina autorskiego.

nowe horyzonty
/fot. Kamil Durkacz

American Film Festival (AFF) już po raz czwarty przyjmie formę hybrydową. Część stacjonarna wydarzenia rozpocznie się we wtorek. A zakończy się w niedzielę 12 listopada, o tydzień dłużej – do 19 listopada – będzie można oglądać wybrane festiwalowe filmy online.

Podczas tegorocznej, 14. edycji festiwalu będzie można zobaczyć łącznie 126 produkcji. W tym 94 długich i 32 krótkich metraży – z czego 63 zostanie pokazanych w Polsce po raz pierwszy. A 15 będzie miało premierę europejską.

Festiwal otworzy w wtorek film Kristoffera Borgliego „Dream Scenario”, w którym główną rolę gra Nicholas Cage.

To czarna komedia o przeciętnym nauczycielu akademickim, który pewnego dnia odkrywa, że jest bohaterem snów wielu osób na całym świecie. Z miejsca staje się celebrytą, jednak cena sławy bywa wysoka, zwłaszcza kiedy w tych snach przestaje być tylko obserwatorem

– piszą o fabule filmu otwarcia twórcy wrocławskiego festiwalu.

Co znalazło się w programie?

W programie tegorocznej edycji AFF, podobnie jak w latach ubiegłych, znalazły się filmy pokazywane na największych światowych festiwalach, a w Polsce po raz pierwszy. To m.in. „Priscilla” Sofii Coppoli – historia o ciemnych stronach życia u boku króla rock and rolla, opowiedziana z perspektywy żony Elvisa Presleya – Priscilli; „Eileen” Williama Oldroyda,; „Przesilenie zimowe” Alexandra Payne’a; czy „Pierwszy Gol” w reżyserii Taiki Waititiego.

Wrocławska publiczność będzie miał też okazję zobaczyć filmy Roberta Altmana, w których amerykański reżyser porusza kwestie kobiet – emancypacji, pułapek feminizmu czy stereotypowych przedstawień kobiecości. Obejrzymy m.in. „Trzy kobiety”, „Wróć” czy „Jimmy Deanie”.

Pokazane zostaną również retrospektywy twórczości Camille Billops i Jamesa V. Hatcha. To – jak piszą organizatorzy festiwalu:

twórcy wpisujący się w nurt przepisywania historii kina, która powinna zacząć uwzględniać przez lata pomijane głosy – w tym konkretnym przypadku: głosy czarnych kobiet

Tradycyjnie w programie festiwalu znalazły się sekcje konkursowe. Spectrum to sekcja prezentująca 16 tytułów będących przeglądem nowych tendencji i młodych talentów kina USA. Znalazły się tam m.in.: prezentowany w Cannes „The Sweet East” Seana Price’a Williamsa czy pokazywane na Sundance „Polne drogi mają smak soli” Raven Jackson.

Z kolei w sekcji American Docs zaprezentowanych zostanie osiem dokumentów przedstawiających różne oblicza Ameryki. Dokumenty zostaną też pokazane w ramach sekcji Special Docs.

Festiwal zakończy się w niedzielę, 12 listopada, a filmem zamknięcia będzie „Pamięć” Michela Franco. To opowieść o „dwójce życiowych rozbitków, którzy próbują zaleczyć dawne traumy i przygotować się na nadchodzące wyzwania”. W rolach głównych Jessica Chastain oraz Peter Sarsgaard.

Organizatorem AFF jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, wszystkie projekcje odbędą w Kinie Nowe Horyzonty.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj