Bezpłatne warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku przedszkolnym, uczniów szkół podstawowych i średnich. Dzięki nim dowiemy się między inny jak powstają kolory, czym jest sferyfikacja i czy można uchronić Ziemię przed zalewem plastikowych odpadów.
Zajęcia obejmują zagadnienia z zakresu chemii, fizyki, biologii, przyrody i ekologii. Odbywają się w laboratoriach edukacyjnych wrocławskiego instytutu wyposażonych w profesjonalne sprzęty, odczynniki i preparaty. Młodzi badacze rozwiązują naukowe problemy, samodzielnie wykonując doświadczenia i eksperymenty.
Tematyka zajęć
Nowy program warsztatów adresowany jest do zorganizowanych grup przedszkolnych (dzieci od 5 lat) i szkolnych (szkoły podstawowe i średnie). Składa się na niego pięć różnych propozycji. Najmłodsi badacze poznawać będą zasady łączenia barw, tajemnice cieczy oraz budowę Ziemi i zjawiska wulkaniczne. Skonstruują także własne wulkany i spowodują ich erupcję. Starsi uczniowie szkół podstawowych odkryją m.in. naukowe sekrety kuchni molekularnej i stosowane w niej nietypowe metody obróbki produktów spożywczych. Młodzież ze szkół średnich z kolei zmierzy się z problemem zanieczyszczenia środowiska plastikiem i wytworzy bioplastik. Stanie też przed wyzwaniem rozwiązania krzyżówki chemicznej, czyli rozpoznania – w drodze reakcji chemicznych – różnych substancji znajdujących się w probówkach.
Jestem przekonany, że warsztaty edukacyjne w laboratoriach Łukasiewicz – PORT będą doskonałym uzupełnieniem wiedzy przekazywanej w czasie lekcji szkolnych. Ideą, jaka przyświeca naszym warsztatom bez względu na wiek uczestników, jest nauka przez doświadczenie. Stawiamy na aktywny udział dzieci i młodzieży w zajęciach, zachęcamy do analitycznego myślenia i dajemy możliwość samodzielnego przeprowadzania eksperymentów. To najlepszy sposób, by zainteresować młodych ludzi nauką i pokazać, że może ona być fascynującą przygodą
– mówi Marek Staniewicz, dyrektor Departamentu Społecznej Odpowiedzialności Nauki w Łukasiewicz– PORT Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii.
Jak zgłosić się na warsztaty?
Rejestracja online na warsztaty w okresie od stycznia do marca 2023 roku, jest już możliwa na stronie internetowej
Można tam również znaleźć harmonogram oraz opis zajęć. Zgłaszać się mogą grupy szkolne i przedszkolne, liczące – w zależności od tematu zajęć – od 15 do 30 osób. W pierwszym kwartale 2023 r., w ramach edycji pilotażowej, udział w zajęciach jest bezpłatny. Warsztaty mogą być prowadzone w języku polskim, angielskim i ukraińskim. W planach jest również uruchomienie zajęć dla odbiorców indywidualnych.