Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Śląsk Wrocław dołączył do akcji „Porusz Serce”

Facebook

Śląsk Wrocław przyłączył się do kampanii społecznej Uniwersytetu Medycznego „Porusz serce". Jej celem jest uświadamianie wrocławian, jak ważna jest natychmiastowa resuscytacja oraz szerzenie wiedzy o tym, jak przeprowadzać ją skutecznie i bezpiecznie. Ponadto przed niedzielnym meczem WKS-u z ŁKS-em Łódź kibice na Tarczyński Arena Wrocław będą mogli oddać krew, by pomóc podopiecznym „Przylądka Nadziei”.

/materiały prasowe/Śląsk Wrocław

Czym jest NZK?

Nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) objawia się utratą przytomności, brakiem tętna i oddechu lub oddechem, który jest niewydolny. W 60-80 proc. przypadków do nagłego zatrzymania akcji serca dochodzi w warunkach pozaszpitalnych, czyli w domu, pracy, sklepie czy na ulicy. Z każdą minutą szanse poszkodowanego maleją o 10 proc., a brak jakichkolwiek działań ratowniczych w pierwszych czterech minutach od zatrzymania akcji serca sprawia, że chory jest właściwie bez szans.

Tyko połowa mieszkańców Polski, u których doszło do NZK poza szpitalem, może liczyć na pomoc świadków zdarzenia. To o wiele za mało, zwłaszcza że w krajach skandynawskich czy Czechach odsetek ten wynosi około 80 proc. Dlatego też Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zainicjował akcję edukacyjną „Porusz serce” związaną z udzielaniem pierwszej pomocy oraz ratowaniem zdrowia i życia. Kampanię promować będzie również drużyna Śląska Wrocław – Trójkolorowi wybiegną na rozgrzewkę przed spotkaniem z ŁKS-em w specjalnych koszulkach dedykowanych akcji „Porusz serce”.

Zanim na miejsce dotrze zespół ratownictwa medycznego, życie osoby, u której doszło do zatrzymania akcji serca, jest w naszych rękach. Liczy się każda sekunda. Dlatego chcemy uświadamiać wrocławian, jak ważne jest natychmiastowe podjęcie resuscytacji. Każdego dnia możemy znaleźć się w takiej sytuacji i to od naszej właściwej reakcji zależeć będzie ludzkie życie

– podkreśla Jacek Magiera, szkoleniowiec WKS-u.

Warsztaty, pokazy i spot

Podczas spotkania Śląska z ŁKS-em Łódź na Sektorze Rodzinnym ustawiony zostanie specjalny namiot, w którym przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu będą uczyć, jak prawidłowo przeprowadzić resuscytację i wykonać defibrylację. Natomiast w przerwie meczu na murawie przeprowadzony będzie krótki pokaz. Kibice zgromadzeni na Tarczyński Arena Wrocław obejrzą go stadionowych telebimach.

Zaangażowanie w naszą akcję WKS Śląska Wrocław jest bardzo ważne, ponieważ zależy nam na dotarciu do jak najszerszego grona odbiorców. Zarówno piłkarze, jak i sztab trenerski chętnie zaangażowali się w nasze pomysły. Efektem współpracy jest między innymi film z udziałem Piotra Samca-Talara czy spot z trenerem Jackiem Magierą, który będzie można zobaczyć na telebimach w trakcie meczu. Porusz serce! To proste! Ty też możesz uratować ludzkie życie!

– mówi dr Paweł Gawłowski, adiunkt w Centrum Symulacji Medycznej UMW, koordynator programu „Porusz serce”, ratownik medyczny.

„Krwiobusy” zaparkują przed stadionem

Wszystkich kibiców Śląska Wrocław zachęcamy również do dzielenia się najcenniejszym darem, jaki możemy przekazać chorym i potrzebującym. Przed niedzielnym meczem dzięki współpracy klubu z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Fundacją Cancer Fighters w godzinach 9.30-13.30 w pobliżu przystanku Tarczyński Arena Królewiecka stanie mobilny punkt poboru krwi, zwany potocznie „Krwiobusem”. Krew mogą oddać wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-65 lat, o wadze ciała powyżej 50 kg. Każdy z darczyńców otrzyma voucher na mecze WKS-u. Inicjatywa powstała, aby uzupełnić zapasy krwi we wrocławskiej Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej – „Przylądek Nadziei”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023