Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Tłusty Czwartek z Radiem GRA FM. Mamy pączki dla naszych słuchaczy

Facebook

Tłusty Czwartek przed nami. Symbolem tego dnia są pączki. Mało kto ma świadomość, że początkowo były przygotowywane na słono, głównie z dodatkiem słoniny i boczku. Dla wielbicieli takich przekąsek tylko na słodko przygotowaliśmy niespodziankę.

Z okazji nadchodzącego święta wszystkich łasuchów, przygotowaliśmy dla was obłędnie smaczne pączki. I to z dostawą pod same drzwi! Do zwycięzców dowieziemy w czwartek (16.02) zestawy, w których jest 25 pączków.

Tłusty Czwartek z Radiem GRA FM. Co trzeba zrobić?

Wystarczy jedynie odpowiedzieć na pytanie:

Co to znaczy dla Ciebie żyć jak pączek w maśle?

WAŻNE:  W treści odpowiedzi, podajcie adres dostawy!

Dziękujemy za udział. Zabawa zakończona.

Nie zawsze było słodko. Tłusty Czwartek z Radiem GRA FM

Puszyste nadziewane ciastka drożdżowe, inaczej pączki, dawniej znane były jako „pampuchy” i „kreple”. Ta ostatnia nazwa na Śląsku funkcjonuje do dziś. Mało kto ma świadomość, że pierwsze pączki przygotowywane były na słono.

Ciasto drożdżowe nadziewano słoniną i smażono w głębokim tłuszczu. Niekiedy podawane były w towarzystwie omasty i skwarków. Słodka wersja pojawiła się dopiero z czasem a konkretniej pod koniec średniowiecza. Początkowo oblewano je miodem i dekorowano orzechami i migdałami. Jakie pączki znamy dziś?

Tłusty Czwartek z Radiem GRA FM. Pączek tradycyjny

W polskiej kuchni gości od lat. Pierwotnie podawany na słono, dziś znany głównie jako deser. Smażony na głębokim tłuszczu pączek, serwowany jest z nadzieniem. Najczęściej są to powidła, adwokat lub czekolada. W gruncie rzeczy nie zawiera aż tak dużej ilości kalorii, jak myślimy. Wartość energetyczna średniej wielkości pączka waha się między 300-400 kcal.

/Kamil Durkacz/Radio GRA

Tłusty Czwartek z Radiem GRA FM. Donut

Te kolorowe słodycze wyróżnia przede wszystkim kształt. Są to pączki z dziurką, które nie zawierają nadzienia. Zrobione są z ciasta drożdżowego, ich smak pochodzi z zewnątrz. Oblewa się je czekoladą lub lukrem.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Tłusty Czwartek z Radiem GRA FM. Oponki

Inaczej „pączki angielskie”. Od tych tradycyjnych różnią się tym, że nie zawierają drożdży. Do ich przygotowania używa się sera. Smażone bądź pieczone, tutaj wedle uznania, obie wersje są przepyszne.

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Tłusty Czwartek z Radiem GRA FM. Pączki wiedeńskie

Znane również jako gniazdka, przygotowywane z ciasta ptysiowego. W gruncie rzeczy są dużo prostsze w wykonaniu, chociażby od pączków tradycyjnych. Nie potrzebują czasu na wyrośnięcie. Jeśli naprawdę lubimy na słodko, to jest to najlepsza opcja. Ilość lukru powala!

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay

Tłusty Czwartek z Radiem GRA FM. Pączki tureckie

Są to miniaturowe pączki, bez nadzienia, za to mocno nasączone syropem cytrynowym. W niektórych cukierniach spotykamy je sprzedawane na wagę.

/Kamil Durkacz/Radio GRA

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 maja 2024