Radio Gra Wrocław

Trwa nabór wniosków na wyprawkę szkolną w ramach programu „Dobry Start”

Pomimo trwających wakacji w ciągu pierwszego tygodnia rodzice na Dolnym Śląsku wysłali do ZUS 67 tysięcy wniosków. W minionym 2022 roku rodzice na Dolnym Śląsku złożyli 249, 7 tys. wniosków o 300 plus na 335,7 tys. dzieci. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już drugi rok przyznaje i wypłaca pieniądze z programu "Dobry Start” nazywane popularnie wyprawką szkolną.

zus
/Zakład Ubezpieczeń Społecznych/

W ramach programu rodzice, bez względu na swoje dochody, mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup podręczników, zeszytów, sprzętów oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych oraz innych placówkach edukacyjnych.

Bardzo ważne jest przy wypełnianiu wniosku nawet kilkukrotne sprawdzenie numeru konta. Pieniądze ZUS będzie wypłacał tylko na konto, więc ważne jest, aby numer był poprawny

– przestrzega Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Błąd w numerze konta to jeden z najczęstszych błędów, jaki popełniają wnioskujący

– dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że wyprawkę dostaje rodzic raz w roku. Przyznawana jest ona na dziecko, które uczy się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami do 24.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy przyjmujemy od początku lipca aż do 30 listopada ale tylko złożenie wniosku do końca sierpnia gwarantuje wypłatę do 30 września

– wyjaśnia rzeczniczka.

Wniosek o wypłatę z programu „Dobry Start” można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Za pomocą aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Rodzice najczęściej korzystają z aplikacji mZUS, własnego internetowego banku i konta na PUE ZUS żeby przesłać wniosek

– dodaje Kowalska-Matis.

Na PUE ZUS specjalny kreator wniosków o świadczenia z „Dobrego Startu” poprowadzi użytkownika przez cały proces krok po kroku. Pozwala to uniknąć błędów przy ubieganiu się o świadczenie. Na wniosku oprócz innych danych, należy podać: numer rachunku bankowego, na który wpłynie świadczenie, adres mailowy. A także numer telefonu, czyli dane, które będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.

Również zawiadomienia dotyczące świadczeń „300 plus” będą przekazywane w formie elektronicznej. Informację o przyznaniu świadczenia będzie można znaleźć w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Na PUE ZUS znajdzie się także cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie. W tym wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia.

Pieniądze będą wypłacane wyłącznie na rachunek płatniczy.