Tylko niektóre trzynastki trafią na konta seniorów jeszcze przed Wielkanocą. Chodzi oczywiście o sytuacje w których termin przelewu wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. To oznacza, że pierwsze trzynastki trafią do tych emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą.
Trzynasta emerytura jeszcze przed świętami?
Trzynastą emeryturę nasi klienci dostaną w kwietniu
– mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.
Ale ci z nich, których termin wypłaty mają ustalony na 1. dzień miesiąca, „trzynastkę” zobaczą na kontach jeszcze w marcu, tuż przed świętami wielkanocnymi
– zapewnia.
Rzeczniczka przypomina, że dodatkowa emerytura przysługuje w wysokości najniższej emerytury. W tym roku to kwota 1780,96 zł brutto. Żeby ją dostać nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS przyznaje je automatycznie.
Kiedy wypłata?
Trzynaste emerytury będą wypłacane wraz ze świadczeniem podstawowym, w terminie jego wypłaty. A te następują 1; 6; 10; 15; 20 i 25. dnia każdego miesiąca.
Zasada jest taka, że wypłaty realizowane są tak, aby do wyznaczonego terminu pieniądze dotarły do klientów. Zatem, jeśli termin wypłaty świadczenia wypada na dzień wolny od pracy, to wypłacane jest ono na tyle wcześniej, aby najpóźniej w ostatnim dniu roboczym, tuż przed terminem wypłaty, środki trafiły do emeryta czy rencisty i to bez względu na to, czy pobiera on świadczenie na konto, czy przekazem pocztowym
– informuje Kowalska-Matis.
Osoby, które świadczenia dostają – 1; 6 i 20 kwietnia – otrzymają je odpowiednio wcześniej, tzn. najpóźniej 29 marca, 5 kwietnia i 19 kwietnia. „Trzynastkę” wcześniej otrzymają też osoby, które pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne, których termin wypłaty trzynastki przypada na 1 maja. Z uwagi na to, że jest to dzień wolny od pracy, trzynastka powinna trafić do świadczeniobiorców najpóźniej 30 kwietnia.