Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Ukraina- właściciel zakładów Azowstal pozywa Rosję

Facebook

​Właściciel zakładów Azowstal i jeden z najbogatszych Ukraińców Rinat Achmetow złożył pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Domaga się odszkodowania za „rażące naruszenie […]

​Właściciel zakładów Azowstal i jeden z najbogatszych Ukraińców Rinat Achmetow złożył pozew przeciwko Rosji do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Domaga się odszkodowania za „rażące naruszenie jego praw własności” w Mariupolu w trakcie wojny.

Oprócz niezliczonych ludzkich cierpień, rosyjska inwazja doprowadziła do masowego zniszczenia ukraińskiej infrastruktury. Rosyjskie bombardowanie artyleryjskie huty Azowstal w Mariupolu w celu zniszczenia ostatniej twierdzy ukraińskiego ruchu oporu w tym mieście stało się dla całej społeczności międzynarodowej dowodem braku poszanowania przez Rosję prawa międzynarodowego i praw człowieka– przekazała w komunikacie grupa System Capital Management, należąca do Achmetowa.

Jako właściciel Azowstalu i wielu innych przedsiębiorstw przemysłowych, które stały się celem rosyjskich sił zbrojnych najeżdżających Ukrainę, pan Achmetow robi wszystko, co możliwe, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za zniszczenia, jakie sieje na terytorium Ukrainy – zaznaczono.

Achmetow wezwał także Europejski Trybunał Praw Człowieka do podjęcia pilnych środków, aby zapobiec dalszej blokadzie i grabieży jego własności. Zwrócił się także do ETPCz o wytłumaczenie Rosjanom, że ich działania pogarszają sytuację żywnościową na świecie.

Dokładna kwota, jakiej Achmetow oczekuje od Rosji nie została sprecyzowana. Komunikat SCM mówi o „miliardach dolarów”.

Ten proces jest jednym z pierwszych międzynarodowych działań prawnych przeciwko Rosji, których celem jest powstrzymanie przestępczej działalności rosyjskiego agresora, niszczenia ukraińskiej gospodarki i kradzieży ukraińskich aktywów – powiedział Achmetow.

55-letni Rinat Achmetow pochodzi z Doniecka i to na wschodzie Ukrainy jest większość jego interesów. Część z nich, np. kopalnie węgla znajdują się na terenach kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów. Dwie jego wille na Krymie zostały znacjonalizowane i Achmetow do dziś stara się o rekompensatę.

Należące do Achmetowa zakłady metalurgiczne Azowstal były przez długi czas ostatnim bastionem obrońców Mariupola. W drugiej połowie maja żołnierze i bojownicy poddali się i trafili do rosyjskiej niewoli. Rosjanie i separatyści zapowiedzieli, że zburzą zakłady Azowstal i zamienią Mariupol w kurort wypoczynkowy.

Opracowanie:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj