Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu będzie kształcił lekarzy w Wałbrzychu

Facebook

Ruszyła rekrutacja na kierunek lekarski w nowej filii.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu (UMW) jako pierwszy uniwersytet medyczny otrzymał zgodę ministra edukacji i nauki na utworzenie jednolitych studiów magisterskich na kierunku lekarskim w ramach własnej fili w Wałbrzychu.

Zwiększenie liczby przyszłych lekarzy to jeden z priorytetów Ministerstwa Edukacji i Nauki ze względu na szczególne znaczenie dostępności i jakości ochrony zdrowia dla polskiego społeczeństwa.

– podkreśla Wojciech Murdzek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji
i Nauki.

Poza zapotrzebowaniem na wykwalifikowany personel medyczny, argumentem za wsparciem działań uniwersytetu jest przeprowadzona niedawno ewaluacja. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uzyskał kategorię A w trzech dyscyplinach naukowych: nauk medycznych, farmaceutycznych i nauk o zdrowiu. To potwierdza, że uczelnia posiada ogromny potencjał pozwalający na rozszerzenie kształcenia na kierunku lekarskim i daje gwarancję, że również w filii uczelni zajęcia będą prowadzone na wysokim poziomie.

Kluczowym elementem w kształceniu lekarzy są zajęcia praktyczne. W przypadku filii
w Wałbrzychu dostęp do placówek medycznych nie będzie stanowił problemu. Studenci będą mogli uczestniczyć w zajęciach pod okiem lekarzy między innymi w szpitalach w Wałbrzychu i Świdnicy. Co ważne, projekt jest wspierany przez wałbrzyską uczelnię, Akademię Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa. Dzięki temu filia będzie miała dostęp do budowanego przez Akademię Centrum Symulacji Medycznych.

W Polsce brakuje 50 tys. lekarzy. Recepta na to, aby było ich więcej jest prosta: należy ich więcej kształcić

– mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor UMW.

Warunek jest jeden: ilość nie może przesłonić jakości. Lekarze muszą być dobrze kształceni przez posiadającą doświadczenie kadrę, która zagwarantuje nabywanie wysokich kompetencji i wesprze we wszechstronnym rozwoju studentów tych wyjątkowo wymagających studiów. To bardzo specyficzne, wynikające z rygorystycznych standardów kształcenie, gdzie doświadczenie jest kluczowe, dlatego Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu proponuje tworzenie filii uczelni medycznych jako optymalne rozwiązanie tego problemu.

Wrocławska uczelnia medyczna otrzymała pozytywną opinię ministra zdrowia, Polskiej Komisji Akredytacyjnej i finalnie pozwolenie ministra edukacji i nauki na utworzenie kierunku lekarskiego poza siedzibą. W filii UMW w Wałbrzychu w październiku tego roku i w każdym kolejnym naukę rozpocznie 50 studentów. Adepci medycyny będą kształcić się przede wszystkim w murach Akademii Nauk Stosowanych Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu,
a lokalne zaplecze kliniczne tworzyć będą przede wszystkim Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego oraz Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego.

źródło: materiały prasowe

Tworzenie filii uczelni medycznych poza metropoliami niesie ze sobą szereg korzyści społeczno-gospodarczych, zwłaszcza odnoszących się do obszaru zdrowia.

Możliwość stworzenia w Wałbrzychu filii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu została przyjęta wręcz entuzjastycznie. Uruchomienie filii tak prestiżowej, znanej
i szanowanej uczelni jest z całą pewnością zjawiskiem niezwykle istotnym dla społeczności lokalnej całej Aglomeracji Wałbrzyskiej. Jestem też przekonana, że filia Uniwersytetu Medycznego i obecność studentów kierunku lekarskiego w Wałbrzychu stanie się ważnym czynnikiem miastotwórczym. Niedobory kadrowe w lokalnych i regionalnych szpitalach oraz różnorodnych placówkach medycznych są tak znaczące, że budzą niepokój wszystkich samorządowców regionu wałbrzyskiego. Absolwenci kierunku lekarskiego już za kilka lat zasilą kadrowo szpitale i przychodnie w naszym regionie, dzięki czemu jakość oraz dostępność usług medycznych znacząco wzrośnie.

– podkreśla dr Sylwia Bielawska, zastępca Prezydenta Wałbrzycha.

Wszelkie informacje dla kandydatów zainteresowanych udziałem w rekrutacji na kierunek lekarski w filii UMW w Wałbrzychu dostępne są na stronach uczelni: https://rekrutacja.umw.edu.pl/

źródło: materiały prasowe

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj