Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu polskim liderem w naukach medycznych

Facebook

W rankingu World University Rankings by Subject, przygotowywanym przez magazyn „Times Higher Education”, wrocławski uniwersytet osiągnął najlepszy w Polsce wynik i został sklasyfikowany w przedziale 401-500, w którym znalazły się tylko dwie polskie szkoły wyższe.

/materiały prasowe/UMW

Wrocławska uczelnia ex awque z Uniwersytetem Jagiellońskim zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich uczelni w Polsce.

W kategorii nauki medyczne i nauki o zdrowiu oceniano 1059 szkół wyższych z całego świata i sklasyfikowano 12 uczelni z Polski. W tym 8 medycznych. UMW utrzymał ubiegłoroczną pozycję lidera, ponownie zajmując pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajął Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, który znalazł się w przedziale 601-800. A na trzeciej pozycji jest Gdański Uniwersytet Medyczny.

Co uwzględnia ranking?

W ocenie rankingowej brane jest pod uwagę pięć wskaźników: kształcenie, środowisko badawcze, jakość badań, współpraca z biznesem i umiędzynarodowienie. Każdy z nich miał inny udział procentowy w ocenie końcowej uczelni.

Najbardziej liczący się z nich, mający największy wpływ na pozycję w zestawieniu to jakość badań. Pod tym względem UMW zajął pierwsze miejsce wśród wszystkich uczelni w Polsce. Po raz kolejny potwierdza się pozycja UMW w dydaktyce: to wskaźnik, w którym UMW wyprzedza wszystkie polskie uczelnie medyczne

– czytamy w komunikacie.

To kolejny sukces zespołu wielu ludzi, pracujących na naszej uczelni. Ranking THE WUR ocenia uczelnie na podstawie obiektywnych, mierzalnych wskaźników i należy do najbardziej prestiżowych tego typu zestawień na świecie. Mamy więc twarde dowody na naszą wysoką pozycję w kraju. Z oczywistych powodów kategoria Clinical & Health dla uczelni medycznej ma szczególne znaczenie. Znaleźć się w niej na pierwszym miejscu w Polsce to powód do satysfakcji, ale przede wszystkim potwierdzenie słuszności obranego kierunku

– powiedział cytowany w komunikacie rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski.

Podkreślił, że uczelnia aspiruje do statusu uczelni badawczej. Argumentem w tej sprawie ma być po raz kolejne docenienie jakości badań naukowych, prowadzonych w UMW.

Z rankingu THE WUR 2024 by Subject wynika, że pod tym względem jesteśmy najlepsi w kraju, biorąc pod uwagę wszystkie oceniane szkoły wyższe. Potwierdzeniem poziomu naukowego naszych badaczy jest także otrzymana kilka dni temu nagroda ELSEVIER Research Impact Leaders Awards 2023 w kategorii Medical Sciences. To wyróżnienie także świadczy o wysokiej jakości badań naukowych i ich umiędzynarodowieniu

– powiedział rektor.

Ranking World University Rankings by Subject, przygotowywany przez magazyn „Times Higher Education”, ocenia poziom uczelni z całego świata. W opublikowanym kilka tygodni temu THE WUR 2024 sklasyfikowano tylko 39 polskich uczelni. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu okazał się najlepszy wśród krajowych uniwersytetów medycznych.

Zestawienie World University Rankings by Subject 2024 dotyczy szczegółowej oceny, z podziałem na jedenaście dziedzin. Są to:

  • sztuki i nauki humanistyczne, nauki o zarządzaniu i ekonomia, nauki medyczne i nauki o zdrowiu, informatyka, pedagogika, nauki inżynieryjno-techniczne, nauki prawne, nauki przyrodnicze, nauki fizyczne, psychologia i nauki społeczne

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj