Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

„Uwolnienie” Zenona Fajfera – najnowszy spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Facebook

„Uwolnienie" Zenona Fajfera w reżyserii Jakuba Kowalskiego to najnowsza produkcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Przedpremierowe spektakle odbędą się w czwartek i piątek na Dużej Scenie.

Sztukę Fajfera, która zostanie pokazana na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego, nagrodzono w V konkursie Dramaturgicznym „Strefa Kontaktu”.

Według reżysera Jakuba Kowalskiego, tekst Fajfera „mocno wyróżnia się na tle naszej współczesnej dramaturgii”.

„To sztuka polityczna w głębokim tego słowa znaczeniu – nie rozdrabnia się na sprawy doraźne, tylko ukazuje dojmujące poczucie bezsilności i dezinformacji, z którym się zmagamy jako społeczeństwo. Zadaje pytanie o to, czy jesteśmy jeszcze w stanie się porozumieć, a jeśli tak, to w jaki sposób. Robi to przy tym w ciekawej, poetyckiej formie, i co istotne – z dużym poczuciem humoru”

– powiedział Kowalski.

Z kolei autor „Uwolnienia” wskazał na wrażliwość odbiorcy oraz – jak podkreślała – jego nieskrępowaną wyobraźnię.

„Wierzę w teatr, który wyobraźni nie stawia żadnych granic, żadnych barier, żadnych przymusów. Granice są wyłącznie w nas. Taki teatr nie ma żadnych zewnętrznych obowiązków, żadnej ideologii nad sobą, jest sferą wolnego ducha”

– podkreślił Fajfer.

Kowalski wskazał przy tym na to, że Fajfer nawiązuje do twórczości Samuela Becketta, a „surrealistyczne obrazy przywodzą na myśl twórczość Luisa Buñuela”.

„Język, którym autor się posługuje, to na wskroś współczesne połączenie otaczających nas głosów. Słychać pośród nich nieustannie nam towarzyszący medialny szum, pustą, polityczną nowomowę, dobrze znane jęki frustracji, tłumiony gniew i agresję, ale też głód przeżyć duchowych”

– dodał Kowalski.

Twórcy spektaklu zwracają również uwagę na dwa istotne elementy tego przedstawienia – muzykę i projekcje wideo.

„Autorzy wideo, Natan Berkowicz i Antoni Grałek, zrobili nie tyle projekcje do spektaklu, ale instalację z różnych kamer i z kilku kierunków. Dodatkowo przetwarzają ją przez różne efekty. To bardzo ważna i integralna część tego przedstawienia”

– wskazał reżyser.

Pierwsze pokazany „Uwolnienia” odbędą się na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego, w czwartek, piątek, sobotę, niedzielę oraz we wtorek.

źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj