W powstałych na początku XX wieku budynkach dawnej elektrowni przy ul. Łowieckiej we Wrocławiu, należąca do PGE Energia Ciepła Kogeneracja uruchomi nisko i zeroemisyjne urządzenia produkujące ciepło. Inwestycja ma zostać zrealizowana do 2030 roku.

W powstałych na początku XX wieku budynkach zostaną zainstalowane elektrodowe kotły wodne, zasilane gazem agregaty kogeneracyjne, kotły wodne. A także przemysłowe pompy, które przy produkcji ciepła będą korzystać z ciepła wód rzeki Odry.
Stanie się ona dolnym źródłem ciepła dla tych urządzeń. Woda oddawana do rzeki będzie schłodzona i napowietrzona, co szczególnie w miesiącach letnich pozytywnie wpłynie na stan flory i fauny
– podano w komunikacie Grupy PGE.
Inwestycja jest na etapie przygotowania studium architektoniczno-budowlanego. Projekt ma być szczegółowo uzgadniane z konserwatorem zabytków. Nowe urządzenia mają zostać uruchomione do 2030 r.
W komunikacie przypomniano, że produkcja ciepła i prądu bez udziału węgla ma się również rozpocząć w należącej do Kogeneracji podwrocławskiej EC Siechnice.
W 2024 roku uruchomiona tam zostanie nowa jednostka zasilana gazem, która zastąpi studwudziestoletnią elektrociepłownię węglową
– podano.

W komunikacie przypomniano też, że w zasilanej już gazem EC Zawidawie w 2023 r. uruchomiono dodatkowo dwa agregaty kogeneracyjne. A także nową instalację solarną.
KOGENERACJA planuje również do 2030 r. zwiększenie mocy tego zakładu, budując nowe jednostki wytwórcze nisko- i zeroemisyjne. Wzrost mocy elektrycznej tej elektrociepłowni jest szczególnie istotny ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie wśród odbiorców wschodniej części Wrocławia, w której realizowane są liczne inwestycje mieszkaniowe i przemysłowe
– podano.
