W piątek odbędzie się finał X edycji Konferencji Projektów Zespołowych Politechniki Wrocławskiej
25 tematów zgłoszono do finału jubileuszowej X edycji Konferencji Projektów Zespołowych. Studenci i studentki z Politechniki Wrocławskiej stworzą m.in. aplikację do eksploracji przedwojennego Wrocławia, mapę wędrówek jeży i program do zarządzania flotą samochodów.

Wszystkie projekty będzie można zobaczyć już w piątek, 30 czerwca, podczas finałowej gali, która odbędzie się w budynku C-13 Politechniki Wrocławskiej. Studenci będą musieli m.in. przedstawić swój pomysł i zademonstrować jego działanie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 9.
Ok. godz. 11.30 zaplanowano prezentacje praktyczne, w trakcie których będzie można z bliska zobaczyć przygotowane rozwiązania i porozmawiać z ich autorami
– wyjaśnia dr inż. Maciej Nikodem z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji, organizator Konferencji Projektów Zespołowych.
Jury, w skład którego wejdą przedstawiciele firm i pracownicy uczelni, przyzna nagrody za I i II miejsce. Osobno wręczone zostanie także wyróżnienie publiczności.
15 tygodni pracy
Konferencja Projektów Zespołowych to inicjatywa, w ramach której przedstawiciele firm z różnych branż zgłaszają tematy, a studenci realizują je ściśle z nimi współpracując. Dzięki temu mogą zobaczyć, jak wygląda praca w takich przedsiębiorstwach.
Tematy zbierane są w semestrze zimowym, a ich realizacja trwa przez 15 tygodni semestru letniego. Szczególny nacisk kładziony jest przede wszystkim na pracę zespołową. Dlatego nad jednym projektem pracują najczęściej 4-5 osobowe grupy.
Wśród tegorocznych projektów znalazły się m.in. aplikacja rozpoznająca i tłumacząca język migowy w czasie rzeczywistym, aplikacja mobilna dla eksploracji dawnego Wrocławia czy mapa wędrówek jeży, która pomoże monitorować wędrówki tych zwierząt oraz zgłaszać różne incydenty z nimi związane
– mówi dr inż. Maciej Nikodem.
Warto pamiętać, że opracowywane przez studentów projekty nie są zazwyczaj gotowymi produktami, a co najwyżej mają formę prototypu. Każdego roku zdarzają się jednak takie rozwiązania, które bardzo szybko trafiają na rynek.