Radio Gra Wrocław Home

Moje Miasto Moje Radio • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

We Wroclawiu powstają unikatowe testy na koronawirusa

Facebook

Łukasiewicz – PORT rozpoczął prace nad szybkim testem molekularnym LAMP diagnozującym zakażenie SARS-CoV-2, pierwszym tego typu w Polsce.

Laboratorium diagnostyczne Covid LAB Łukasiewicz PORT

 

Z testów docelowo będą korzystać polscy lekarze i diagności – pracownicy szpitali, klinik, ośrodków zdrowia, sieci farmaceutycznych.

Szybki test molekularny LAMP stanowi doskonałą alternatywę do stosowanych powszechnie i rekomendowanych przez WHO testów Real-time PCR. Pozwala na uzyskanie wyników szybciej – wynik reakcji pojawia się po 15-30 minutach zamiast po ok. 1 godzinie. Dlaczego zatem wcześniej nie udało się wdrożyć takich testów w Polsce?

 

Prace nad nowym testem molekularnym LAMP są zaawansowane. Ma być gotowy jesienią.

 

 

Jak zatem będzie przebiegało wykonanie takiego testu?

 

 

Instytut wyprodukuje też przeciwciała do szybkich testów serologicznych na antygen wirusa…

 

 

Opracowanie szybkich testów wymazowych na antygeny wirusowe potrwa do końca roku. Prace nad testami wpisują się też w ideę Centrum Diagnostyki Populacyjnej, którego powstanie zaplanowano w Łukasiewicz – PORT, a którego celem będzie nie tylko rozwój wiedzy na temat chorób cywilizacyjnych trapiących społeczeństwo, lecz także szybkie reagowanie na zagrożenia epidemiologiczne.

 

Na wynik testu mamy czekać dużo krócej, ale co istotne również ich cena będzie dużo niższa…

 

 

Mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii.

 

Instytuty Łukasiewicza aktywnie włączyły się w walkę ze skutkami pandemii. Działania te realizowane są pod wspólnym szyldem #TarczaNaukowa. Już dziś na różnym etapie zaawansowania znajduje się kilkanaście projektów naukowo-badawczych i inżynierskich. Więcej o zaangażowaniu naukowców trzeciej pod względem wielkości Sieci Badawczej w Europie w walkę z koronawirusem można przeczytać pod linkiem: https://lukasiewicz.gov.pl/media/informacje-prasowe/tarcza-naukowa

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2020