Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Wielkie liczenie nietoperzy na obszarze Natura 2000!

Facebook

Już w najbliższy weekend naukowcy UPWr wraz z chiropterologami z całej Europy będą liczyli nietoperze w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. To ważne badania. Nietoperze to bowiem barometr zmian klimatu.

/materiały prasowe UPWr

Od 20 lat chiropterolodzy z całej Europy liczą zimą nietoperze w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. Przede wszystkim z naukowej ciekawości, ale obowiązek monitoringu przyrodniczego nakłada na wszystkie kraje członkowskie również Unia Europejska. Co 5 lat naukowcy wysyłają do Brukseli raporty, na podstawie których ustalane są strategie ochrony poszczególnych gatunków i siedlisk.

/materiały prasowe UPWr

Cel liczenia nietoperzy

W 2020 roku roku naliczyliśmy dokładnie 38 910 nietoperzy. To o 300 więcej niż rok wcześniej – mówi dr Tomasz Kokurewicz z Instytutu Biologii UPWr, który liczenie koordynuje. – Zaobserwowaliśmy jednak spore zmiany w liczebności różnych gatunków. Martwi nas spadek liczebności gatunków zimnolubnych, takich jak mopek zachodni, gacek brunatny i kompleksu gatunków: nocek wąsatek, rudy i Brandta

– wyjaśnia naukowiec.

Podkreśla, że w zimie, podczas hibernacji tempo metabolizmu nietoperza jest zależne od temperatury w jakiej przebywa – im wyższa, tym metabolizm szybszy.

Jeśli nietoperz powinien mieć optymalnie 3 stopnie, a ma 9, to szybciej zużywa zgromadzony tłuszcz, który na pewno nie wystarczy mu do wiosny. Co wtedy? Mamy już pewne dane, mówiące o tym, że liczebność np. mopka rośnie w małych obiektach na powierzchni ziemi, czyli nietoperze przenoszą się tam, gdzie jest chłodniej. Nadal brakuje nam jednak kilkuset nietoperzy. Możliwe, że zimnolubne gatunki nietoperzy po prostu wymierają.

/materiały prasowe UPWr

Kto i jak będzie liczył?

W liczeniu wezmą udział chiropterolodzy z całej Europy. Najliczniejszą grupą z Polski będą stanowili chiropterolodzy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Poza wsparciem merytorycznym i organizacyjnym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu w organizacji liczenia będzie pomagało Towarzystwo Ochrony Przyrody „NIETOPEREK”. Jest to pozarządowa organizacja non-profit założona przez chiropterologów i miłośników nietoperzy z Wrocławia. Ich celem jest wspomaganie badań i ochrony nietoperzy.

/materiały prasowe UPWr

Ważne jest aby takie badanie przeprowadzić od wchodu do zachodu słońca, czyli w ciągu jednego dnia. Wtedy mamy pewność uzyskania jak najbardziej wiarygodnych wyników badań. Przy łącznej długości podziemnych korytarzy wynoszącej 32 km, wymaga udziału co najmniej 50 osób. Podziemny system korytarzy został podzielony na 9 odcinków, w których nietoperze są liczone jednocześnie przez 9 zespołów.

Zimowa kolonia nietoperzy zamieszkująca podziemia Centralnego Odcinka Frontu Umocnionego Łuku Odry i Warty jest doskonale znana badaczom nietoperzy z Unii Europejskiej. Dla magistrantów i doktorantów polskich uczelni, liczenie jest okazją do spotkania z naukowcami z Zachodniej Europy. Bardzo często owocuje to nawiązaniem kontaktów i dalszym rozwojem naukowym. Liczenie nietoperzy jest okazją do wymiany doświadczeń i planowania wspólnych projektów badawczych.

/materiały prasowe UPWr

 

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023