Radio Gra Wrocław

Wrocław: ruszyła nowa edycja miejskiego programu mobilnego badania KTG

Wystartowała nowa edycja miejskiego programu mobilnego badania KTG. W ramach projektu mieszkanki Wrocławiu od 36 tygodnia ciąży mogą bezpłatnie wypożyczyć bezprzewodowe urządzenia do telemedycznego badania KTG Carebits.

/materiały prasowe/UMW/

Zapis mobilnego KTG jest jedną z metod oceny dobrostanu płodu. Monitoruje zarówno czynność serca płodu, jak i czynność skurczową macicy. Pozwala to w porę wykryć m.in. stany niedotlenienia dziecka czy występowanie wad serca.

Już teraz można zgłosić się do miejskiego programu, by korzystać z mobilnego KTG. Co ważne, przyszłe mamy mogą zapisać się do niego bezpłatnie

– podkreśla Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Ochrona i wsparcie zdrowia jest niezwykle ważna. Mobilne KTG to kolejna miejska inicjatywa po programach szczepień przeciw HPV, in vitro czy mrożenia materiału genetycznego chorych onkologicznie. We Wrocławiu stawiamy na wsparcie mieszkańców w każdym wieku, również z pomocą najnowszych technologii.

Program mobilnego KTG jest skierowany do mieszkanek Wrocławia od 36. tygodnia ciąży pojedynczej, będących pod stałą opieką swojego lekarza ginekologa lub położnej. Program będzie realizowany do 8 grudnia 2023 r.

Zastosowanie zdalnej kardiotokografii dające możliwość monitorowania stanu płodu i komunikację z lekarzem za pośrednictwem telemedycyny jest genialną innowacyjnością na miarę XXI wieku. Praktycznie każdy z nas korzysta z bankowości elektronicznej lub poczty nie wychodząc z domu. Cieszę się, że taka forma telemedycyny wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkanek Wrocławia

– mówi dr n. med. Piotr Lepka, Specjalista położnictwa i ginekologii.

Dzięki temu po pierwsze oszczędzamy cenny czas na dojazdy oraz unikamy stresu, który zawsze towarzyszy wizycie w szpitalu lub przychodni. Myślę, że jest to bardzo dobry nowy początek świadczenia usług medycznych chroniący to co jest dla nas najcenniejsze – czyli życie i zdrowie naszych przyszłych pokoleń. Serdecznie gratuluję i wspieram taką inicjatywę.

Jak skorzystać z bezpłatnego badania KTG?

Zgłoszenia do udziału w programie przyjmowane są pod numerem telefonu +48 22 308 03 00. W  godzinach 8:00 – 16:00 i weryfikowane na bieżąco przez personel ginekologiczno-położniczy. Po pozytywnej weryfikacji zgłoszenia uczestniczka programu otrzymuje kod, umożliwiający jej bezpłatne zamówienie dostawy urządzenia kurierem i korzystanie z usługi medycznej. Pod powyższym numerem udzielane są również wszelkie inne informacje dotyczące warunków, jakie należy spełnić, aby bezpłatnie wypożyczyć mobilne KTG.

To kolejna odsłona miejskiego programu mobilnego badania KTG. Poprzednia edycja, jak i wcześniejsze projekty pilotażowe spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. W ubiegłym roku z mobilnego KTG skorzystało blisko 70 uczestniczek. Przeprowadzono łącznie ponad 800 badań. Cieszymy się, że nowoczesne technologie mogą wspierać przyszłe mamy w tym wyjątkowym dla nich czasie. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi wrocławianki będą się czuły komfortowo i bezpiecznie

– mówi Robert Bednarski, zastępca dyrektora ds. SmartCity w Wydziale Promocji Miasta i Turystyki.

Jak wygląda badanie?

Aby skorzystać z usługi, oprócz bezprzewodowego urządzenia telemedycznego KTG Carebits, należy także zainstalować bezpłatną aplikację medyczną Carebits na swoim urządzeniu mobilnym.

Aplikacja służy do zdalnego wykonywania badań kardiotokograficznych (KTG) oraz przesyłania ich zapisów do Centrum Monitoringu Położniczego. Centrum działa w trybie 24/7, a w przypadku nieprawidłowości w zapisie bezzwłocznie kontaktuje się z przyszłą mamą.

Mobilne KTG dało mi przede wszystkim spokój w dziewiątym miesiącu ciąży. Wiedziałam, że jeśli tylko będę niepokoiła się o dziecko, to będę mogła podłączyć urządzenie i to sprawdzić. Lekarz zalecił mi wykonywanie KTG codziennie i dzięki miejskiemu programowi mogłam przeprowadzić je w każdej chwili, z natychmiastową oceną położnej lub lekarza

– mówi pani Marta, która korzystała z programu w ubiegłym roku.

Każdorazowo po poprawnie przeprowadzonym badaniu (musi trwać co najmniej 30 minut), zapis KTG w formie graficznej (analiza techniczna i cyfrowa) zostaje wysyłany na adres mailowy uczestniczki programu. A opis udostępniany jest w aplikacji i przekazywany również w wiadomości mailowej i SMSowej. Uczestniczka programu może wykonać nieograniczoną liczbę badań w ciągu doby.

/materiały prasowe/UMW/