Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Znamy szczegóły programu Europejskiej Nocy Literatury

Facebook

Poznaliśmy szczegóły programu 12. Europejskiej Nocy Literatury. Wydarzenie odbędzie się 19 sierpnia na osiedlu Huby. W tym roku wszystkie teksty łączy jeden wspólny temat: „Gabinet Osobliwości”. Wstęp wolny.

/materiały prasowe/Wrocławski Instytut Kultury/

Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia.

Literacki program 12. edycji przygotowała Sylwia Chutnik – pisarka, feministka i działaczka społeczna.

Tu nic nie jest takie, jakim się wydaje, a każdy artefakt, każda osoba przekracza siebie i tworzy nowe znaczenia. A może to wcale nie jest osobliwość, tylko tak właśnie wygląda nasze życie?

– zastanawia się Sylwia Chutnik.

W transgresji, przekroczeniu, czai się nadzieja, że odnajdziemy prawdę. O sobie i otaczającym nas świecie. Tegoroczna edycja ENL-u poświęcona jest takim właśnie przekroczeniom i aktom oporu, które mają na celu znalezienie sensu w pozornie chaotycznym zbiorze znaczeń

– dodaje kuratorka.

Program Europejskiej Nocy Literatury

W Gabinecie Osobliwości Sylwii Chutnik nie zabrakło więc miejsca na opowieści o ludziach, którzy zmieniają dotychczasowy sposób patrzenia na świat i próbują wyrwać się z napisanych dla nich scenariuszy. Chilijski pisarz Benjamín Labatut w „Straszliwej zieleni” (wyd. Czarne, tłum. Tomasz Pindel) zabierze nas w podróż przez XX wiek, opowiadając o potędze nauki i wyobraźni, ludzkich upadkach oraz tym, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić w imię tego, w co wierzymy. Z kolei książka Rene Karabasz „Zanim dojrzeją granaty” (wyd. Poznańskie, tłum. Mariola Mikołajczak) będzie okazją do wizyty w Albanii, gdzie poznamy hipnotyzującą opowieść o poszukiwaniu miłości i ucieczce od konwenansów.

W poszukiwaniu osobliwości przeniesiemy się także do „Lata, gdy mama miała zielone oczy” (wyd. Książkowe Klimaty tłum. Dominik Małecki) – debiut Tatiany Țîbuleac w zmysłowy, pełen melodii, nienawiści i czułości sposób opowiada o więzi z matką. Za to dzięki nowości wydawnictwa Wyszukane, czyli książce „Ta żałosna myśl, że nigdy więcej Cię nie zobaczę” Rosy Montero (tłum. Wojciech Charchalis) zastanowimy się nad miejscem kobiet i zmieniającymi się czasami, które, chociaż przyniosły emancypację, to czasem wciąż przypominają XIX wiek…

Na daleką północ zawędrujemy za sprawą Tove Ditlevsen z Danii i jej zbiorowi opowiadań „Moja żona nie tańczy” (wyd. Czarne, tłum. Iwona Zimnicka), a także Szwedki Agnety Pleijel, której „Wróżba. Wspomnienia dziewczynki” (wyd. Karakter, tłum. Justyna Czechowska) prezentuje rzadki w literaturze obraz dziewczyńskości – sugestywny zapis młodzieńczych niepokojów i wewnętrznego rozedrgania. Tegoroczny program literacki pozwoli nam nie tylko zwiedzić Europę, ale udać się nawet w … kosmos! Na orbitę wystrzeli nas kolejna Skandynawka w tegorocznym programie – Ida Linde, która zgodnie z tytułem swojej książki „Poleciały w kosmos” (wyd. Lokator, tłum. Justyna Czechowska), pozwoli nam przekroczyć z bohaterkami granice naszej planety.

Polskę reprezentuje w tym roku Zyta Rudzka i jej zachwycająca niekonwencjonalną formą powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” (wyd. W.A.B), za to dzięki Belgijce Adeline Diudonné poznamy „Prawdziwe życie” (wyd. Znak Literanova, tłum. Beata Geppert), czyli współczesną historię rodzinną snutą językiem mrocznej baśni.

19 sierpnia posłuchamy też fragmentu nowości wydawnictwa Czarne – literackiej gawędy o poszukiwaniu bliskości, śmierci i celebracji życia: „Ja śpiewam, a góry tańczą” Irene Soli (tłum. Barbara Bardadyn)

– czytamy w programie wydarzenia.

Kogo usłyszymy w tym roku?

Do tej pory poznaliśmy już siedem głosów tegorocznego ENL-u. Wśród aktorek, które spotkać będzie można 19 sierpnia znalazły się: Olga Bołądź („Matka”, „Służby specjalne”), Justyna Wasilewska („Sztuka kochania”, „Nieobecni”) oraz Edyta Jungowska („Detektyw Bruno”, „Na dobre i na złe”). Aktorzy, których interpretacji będzie można posłuchać na Hubach, to: Mirosław Zbrojewicz („Chłopaki nie płaczą”, „Minuta ciszy”), Piotr Cyrwus („Fanatyk”, „Klan”) oraz Cezary Kosiński („Bogowie”, „Dług”). Dołączy do nich pisarz i publicysta Łukasz Orbitowski („Kult”, „Inna dusza”).

Lokalizacje:

  • Dojo Wrocław Aikikai (ul. Hubska 20)
  • Browar Mieszczański (ul. Hubska 44)
  • Budynek Dyrekcji Kolei (wejście od ul. Suchej)
  • Instytut Psychologii UWr (ul. Dawida 1)
  • Zespół Szkół Gastronomicznych (ul. Kamienna 86)
  • Liceum Ogólnokształcącego nr V (ul. Kuronia 14)
  • Park Andersa (ul. Kamienna)
  • Park Goethego (ul. Przestrzenna 34)

Kolejne nazwiska i lokalizacje zostaną ogłoszone w najbliższym czasie.

„Na rozgrzewkę”

Organizatorzy szykują również propozycje „na rozgrzewkę”. W trzy poprzedzające ENL soboty zaplanowano „osobliwe spacery”, które odkryją przed uczestnikami osiedlowe ciekawostki dotyczące architektury (29.07), historii i legend (5.08) oraz osobliwych miejsc i wydarzeń (12.08). Z kolei na najmłodszych czytelników czekają propozycje w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej – osobliwe warsztaty ilustratorskie z Gosią Kulik (10.08) oraz interaktywne spotkanie z Sylwią Chutnik, które odbędzie się w dniu ENL-u o godzinie 11:00.

12 edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 19 sierpnia 2023 roku na Hubach. Kolejne czytania rozpoczynać się będą co 30 minut między godziną 18:00 a 22:30. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

/materiały prasowe/Wrocławski Instytut Kultury/

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj