Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Znikające Miasto powraca. Znamy nowy program Barbary

Facebook

Podczas zajęć uczestnicy będą zgłębiać tematy związane z historią i architekturą miasta, od środków komunikacji miejskiej, przez pomniki, które odeszły w niepamięć, po zanikające instytucje kultury i fascynującą queerową przeszłość Wrocławia.

/materiały prasowe/Wrocławski Instytut Kultury

Znikające miasto powróci we wrześniu

Przewodnim tematem Barbary w 2023 roku jest fenomen znikającego miasta, które ulega ciągłym przekształceniom. Wspólnie śledzimy przeszłość, analizujemy, jak sztuka i architektura mogą się łączyć w skuteczne działania prospołeczne, oraz jaką siłę mają w transformowaniu przestrzeni. Przez ZNIKAJĄCE MIASTO prowadzić nas będą wykłady dotyczące poszczególnych dziesięcioleci w historii Wrocławia – począwszy od lat 40. aż do teraźniejszości. Podsumujemy, jakie budowle musiały zniknąć na rzecz nowych tworów w tkance miasta

– wyjaśniają organizatorzy.

Wrześniowe wydarzenia w Barbarze rozpoczną się 14 września o godz. 18 od wykładu Anny Bieliz pt. „Znikające miasto: lata osiemdziesiąte”. Autorka wyjaśni jakie przemiany zachodziły wówczas w stolicy Dolnego Śląska, opowie między innymi o największym ruchu plombowania w historii Wrocławia. Z kolei 26 września o godz. 18 dowiemy się o queerowej przeszłości Wrocławia. Wykład pt. „Brokat, wolność swoboda” poprowadzi Ewa Pluta.

/materiały prasowe/Wrocławski Instytut Kultury

Co przygotowano w październiku?

W październiku kontynuujemy naszą podróż przez „Znikające Miasto”. Adam Pacholak zabierze nas w lata 90. podczas wykładu „Znikające miasto: lata 90.” który odbędzie się 4 października. Tomasz Sielicki poprowadzi wykład pt. „Tym już nie pojedziecie!”, poświęcony znikającej komunikacji miejskiej. To wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się o przemianach, jakie zachodzą w transporcie publicznym naszego miasta. Nie zawiedziemy również zapalonych fanów komunikacji wrocławskiej – zapraszamy na warsztat „Znikająca komunikacja miejska na mapie”, gdzie wspólnie pospacerujemy po mieście, szukając pozostałości po historycznych trasach i stworzymy razem mapę utraconych linii i przystanków wrocławskich tramwajów

– tłumaczą organizatorzy.

Dwumiesięczny program zamknie Anna Lewińska, która opowie o znikających instytucjach kultury, które miały wpływ na rozwój życia społecznego Wrocławia, zaś 26 października o godz. 18 Joanna Majczyk zabierze uczestników wydarzenia w podróż przez znikające pomniki i figury Wrocławia.

/materiały prasowe/Wrocławski Instytut Kultury

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj