Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Związkowcy znowu kręcą nosem. Ich zdaniem dwie podwyżki w 2019 dla pracowników MPK to za mało

Facebook

Związki miejskiego przewoźnika ponownie niezadowolone. Tym razem domagają się kolejnych podwyżek dla pracowników MPK i twierdzą, że tegoroczne dwie podwyżki są zbyt niskie. Przypomnijmy, że płace pracowników miejskiego przewoźnika wzrosły w tym roku średnio o 700 złotych.

fot. facebook.com/mpkwroc

Konflikt związków zawodowych z prezesem MPK rozpoczął się w październiku. Poszło o przeniesienie siedziby związku do zajezdni tramwajowej przy ul. Słowiańskiej, co zostało odebrane przez przeniesionych jako „utrudnienie realizacji zadań statutowych i kontaktu z pracownikami”. Prezes tłumaczył wówczas, że przecież związki powinny być bliżej pracowników.

Związki kręciły również nosem gdy MPK postanowiło zorganizować akcję charytatywną. Spółka poinformowała na Facebooku, że każdy może zrobić prezent dla dzieci wspieranych przez fundację Zobacz Mnie i przekazać go motorniczemu lub kierowcy w dowolnym tramwaju lub autobusie podczas postoju na przystanku. Związkowcy zarzucali wówczas, że taka formuła akcji zagraża bezpieczeństwu kierowców i pasażerów.

Tłumaczy Krzysztof Balawejder – Prezes MPK Wrocław

We wrocławskim MPK oprócz Związku Pracowników Komunikacji Miejskiej w RP, działają jeszcze: Solidarność i Federacja Komunikacji Miejskiej Wrocław. Dwa pierwsze wystąpiły do władz spółki z żądaniem podwyżki płac w 2020 r. Chcą, by kierowcy i motorniczowie zatrudnieni do roku czasu zarabiali miesięcznie 4 tys. zł, ci ze stażem od roku do 5 lat – 4,5 tys. zł, a powyżej 5 lat – od 5 do 5,5 tys. zł. Nie mniej niż 400 zł mieli otrzymać pracownicy zaplecza technicznego i administracji.

MPK zatrudnia około 2,5 tyś. pracowników. W tym roku dostali oni już dwie podwyżki. Prezes Balawejder tłumaczy, że miejski przewoźnik jest finansowany przez miasto i żądania związkowców przekraczają budżet spółki…

Prezes Balawejder podkreślą, że jest blisko swoich podwładnych. Rozmawia z nimi w zajezdniach, poprzez portale społecznościowe i to właśnie ten bliski kontakt poza związkami może być ogniem zapalnym…

Prezes chce zorganizować spotkanie ze związkowcami i znaleźć wspólny konsensus.

Warto podkreślić, że związkowcy mimo wszczęcia sporu zbiorowego nie chcą komentować sprawy. W rozmowie telefonicznej poinformowały nas, że nie zamierzają przedstawiać oświadczeń medialnych.

Piotr Krejner

Piotr Krejner

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023