Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

44 rocznica 1. Przeglądu Piosenki Aktorskiej

Facebook

Dokładnie 44 lata temu zakończył się Pierwszy Przegląd Piosenki Aktorskiej. Zorganizowany w 1976 roku festiwal miał być odpowiedzią na tzw. “gierkowską rozrywkę” prezentowaną w Opolu, Sopocie i Kołobrzegu. Na początku krytykowany nawet przez środowisko aktorskie, w końcu stał się kulturalną wizytówką Wrocławia.

O początkach Przeglądu rozmawialiśmy z Konradem Imielą, dyrektorem Teatru Muzycznego Capitol i dawnego dyrektora artystycznego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

W pierwszych latach uroczystość nosiła miano Przeglądu Piosenki Literackiej.

Współczesny format festiwalu zaczął się kształtować w 1981 roku tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego. Wtedy w uroczystości wzięli udział bardowie na czele z Jackiem Kaczmarskim i Przemysławem Gintrowskim. Charakterystyczne protest-songi nie pasowały jednak do piosenek prezentowanych przez aktorów. Jednak w ramach uznania dla piosenkarzy zdecydowano się przyznać im nagrodę zespołową.

O początkach festiwalu opowiedział nam również Pan Maciej – mieszkaniec prywatnie związany z ówczesnym środowiskiem artystycznym Wrocławia

Swoimi wspomnieniami podzieliła się też pani Katarzyna, która od drugiej połowy lat 80 nie przegapiła prawie żadnego Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Tymczasem losy przyszłorocznego Przeglądu wciąż stoją pod znakiem zapytania. O tym czy występy będą mogły odbyć się na żywo decydować będzie aktualna sytuacja epidemiologiczna.

REPORTER: Kamil Kuchta 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj