Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Będziemy potentatem w produkcji zdrowej żywności? Zapłacimy za to 300 mln złotych

Facebook

Dolny Śląsk potentatem w produkcji leczniczej żywności? To możliwe! Władze województwa chcą, by nasz region stał się „Zieloną Doliną Żywności i Zdrowia”. Właśnie tak nazywa się program, który ma umożliwić naukowcom, rolnikom i lokalnym przedsiębiorcom masową produkcję zdrowego jedzenia.

Urząd Marszałkowski przeznaczy na to prawie 300 mln złotych:

– wyjaśnia rektor Uniwersytetu Przyrodniczego prof. Tadeusz Trziszka. Wsparcie dla żywnościowego eko-biznesu ma być bardzo konkretne:

…czyli m.in. męczących nasze społeczeństwo: otyłości, cukrzycy i miażdżycy, wyjaśnia profesor. Owe „nutraceutyki” to substancje, które pozyskujemy z natury – właśnie z warzyw, owoców, czy jaj – a które mają pomóc nam unikać chorób. Nasz region ma naprawdę rzadko spotykaną szansę zaistnieć na światowym rynku tych substancji:

– zapewnia rektor Trziszka.

Kiedyś na Dolnym Śląsku było 20 wielkich koncernów żywnościowych. Upadły, a w ich miejsce powstały niewielkie firmy rzemieślnicze. Nie mogą one jednak sprzedawać poza Dolnym Śląskiem, bo zabrania tego unijne prawo. Ale program, który wraz z województwem rozpoczyna Uniwersytet, ma szansę to zmienić.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 czerwca 2023