Kilkuset zawodników wyruszy w sobotę 1 października o godz. 9.50 spod Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (ul. Borowska 213), by pokonać dystans 10 km w kolejnej edycji BUMWRO 2022.
Pracownicy i studenci wrocławskich uczelni, medycy, fizjoterapeuci, pacjenci po transplantacjach, tandemy wózkowe z niepełnosprawnymi dziećmi i ich opiekunami, dziadkowie z wnuczkami – w tym wyjątkowym biegu może wziąć udział dosłownie każdy. Na atestowanej trasie zmierzą się biegacze w klasyfikacji OPEN, ale także w kategoriach wiekowych, które wśród dorosłych nie mają górnej granicy.
Zawody organizowane od 2015 r. przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraz z fundacją Biegaj dla Zdrowia i USK to połączenie biegu ulicznego ze sportowym piknikiem rodzinnym i promocją zdrowia. Dwie poprzednie edycje nie mogły się odbyć z powodu obostrzeń pandemicznych. W tym roku przewidziane są dwie klasyfikacje: bieg na 10 km oraz Mistrzostwa Studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Na krótszych dystansach, odpowiednich dla swojego wieku, pobiegną najmłodsi. Na starcie BUMkids 2022 zobaczymy już 6-latki. BUMkids, czyli zawody najmłodszych, są ważnym elementem biegu, bo z założenia jest to impreza rodzinna.
Nawyki dotyczące zdrowego stylu życia ukształtowane w dzieciństwie, procentują
w dorosłym życiu. Powtarzamy to jak mantrę, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna i jak ważną w niej rolę pełni aktywność fizyczna. W tym obszarze jest jednak wciąż wiele do zrobienia, o czym świadczą coraz bardziej zatrważające statystyki dotyczące nadwagi i otyłości wśród najmłodszych. BUMWRO pokazuje, że bieganie jest formą aktywności dla każdego, że może być po prostu świetnym sposobem spędzania czasu, także ze znajomymi i rodziną z bliskimi. Po prostu bieganie jest fajne.
– mówi dyrektor BUMWRO dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW, Prorektor ds. Wspierania i Budowania Relacji z Otoczeniem UMW, zarazem pomysłodawca biegu.
Już po raz czwarty w BUMWRO borą udział Wskersi – duety złożone z niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów. Ta tradycja zaczęła się w 2016 r., gdy trasę pokonał Jaś Kmieć, który nie chodził od urodzenia i jego fizjoterapeuta Łukasz Malaczewski. Zainspirowało to także innych. Rok później w BUMWRO wzięło już kilkanaście takich załóg, w następnym ponad 20. 1 października 2022 r. na starcie pojawi się 30 takich wyjątkowych tandemów. Biegną także dla Jasia, który zmarł w 2018 r. w wieku 12 lat. Chłopca, który miał odwagę mieć marzenia, upamiętnia statuetka krasnala, który rok później stanął przy Auli Jana Pawła II, gdzie mieści się biuro zawodów.
Trasa i utrudnienia w ruchu
Start i meta znajdują się na terenie USK przy ul. ul. Borowskiej 213. Zawodnicy pobiegną ulicami: Borowską, Przystankową, Ratajów, Parafialną, Grota Roweckiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jarzynową (punkt nawodnienia), Brylantową, Kryształową, Grota Roweckiego, (granica Wrocławia), Wrocławską. W Biestrzykowie pętla i powrót ulicami: Wrocławską do granicy miasta, Grota Roweckiego, Oboźną, Szarych Szeregów, Ratajów, Przystankową, Borowską. Na tych ulicach należy się spodziewać utrudnień w ruchu w godz. 10-12. Ponadto MPK informuje o zmianie trasy linii autobusowej 113 w tym terminie. Autobusy tej linii zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach od ronda Bednarza przez ulicę Parafialną do ulicy Strachowskiego, z pominięciem przystanków: „Oboźna”, „Gałczyńskiego”, „Roweckiego”, „Kurpiów”.
Na trasie objazdu autobusy będą zatrzymywały się dodatkowo na przystanku „Świt”, przy skrzyżowaniu ulic Parafialnej, Świt i Nenckiego.