Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Bieg Uniwersytetu Medycznego BUMWR0 2022

Facebook

Kilkuset zawodników wyruszy w sobotę 1 października o godz. 9.50 spod Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (ul. Borowska 213), by pokonać dystans 10 km w kolejnej edycji BUMWRO 2022.

mat. prasowe UMW, fot. T. Walów

Pracownicy i studenci wrocławskich uczelni, medycy, fizjoterapeuci, pacjenci po transplantacjach, tandemy wózkowe z niepełnosprawnymi dziećmi i ich opiekunami, dziadkowie z wnuczkami – w tym wyjątkowym biegu może wziąć udział dosłownie każdy.  Na atestowanej trasie zmierzą się biegacze w klasyfikacji OPEN, ale także w kategoriach wiekowych, które wśród dorosłych nie mają górnej granicy.

Zawody organizowane od 2015 r. przez Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu wraz z fundacją Biegaj dla Zdrowia i USK to połączenie biegu ulicznego ze sportowym piknikiem rodzinnym i promocją zdrowia. Dwie poprzednie edycje nie mogły się odbyć z powodu obostrzeń pandemicznych. W tym roku przewidziane są dwie klasyfikacje: bieg na 10 km oraz Mistrzostwa Studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Na krótszych dystansach, odpowiednich dla swojego wieku, pobiegną najmłodsi. Na starcie BUMkids 2022 zobaczymy już 6-latki. BUMkids, czyli zawody najmłodszych, są ważnym elementem biegu, bo z założenia jest to impreza rodzinna.

Nawyki dotyczące zdrowego stylu życia ukształtowane w dzieciństwie, procentują
w dorosłym życiu. Powtarzamy to jak mantrę, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna i jak ważną w niej rolę pełni aktywność fizyczna. W tym obszarze jest jednak wciąż wiele do zrobienia, o czym świadczą coraz bardziej zatrważające statystyki dotyczące nadwagi i otyłości wśród najmłodszych. BUMWRO pokazuje, że bieganie jest formą aktywności dla każdego, że może być po prostu świetnym sposobem spędzania czasu, także ze znajomymi i rodziną z bliskimi. Po prostu bieganie jest fajne.

– mówi dyrektor BUMWRO dr hab. Tomasz Zatoński, prof. UMW, Prorektor ds. Wspierania i Budowania Relacji z Otoczeniem UMW, zarazem pomysłodawca biegu.

Już po raz czwarty w BUMWRO borą udział Wskersi – duety złożone z niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów. Ta tradycja zaczęła się w 2016 r., gdy trasę pokonał Jaś Kmieć, który nie chodził od urodzenia i jego fizjoterapeuta Łukasz Malaczewski.  Zainspirowało to także innych. Rok później w BUMWRO wzięło już kilkanaście takich załóg, w następnym ponad 20. 1 października 2022 r. na starcie pojawi się 30 takich wyjątkowych tandemów. Biegną także dla Jasia, który zmarł w 2018 r. w wieku 12 lat. Chłopca, który miał odwagę mieć marzenia, upamiętnia statuetka krasnala, który rok później stanął przy Auli Jana Pawła II, gdzie mieści się biuro zawodów.

mat. prasowe UMW, fot. T. Walów

 

                                               Trasa i utrudnienia w ruchu

Start i meta znajdują się na terenie USK przy ul. ul. Borowskiej 213. Zawodnicy pobiegną ulicami: Borowską, Przystankową, Ratajów, Parafialną, Grota Roweckiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Jarzynową (punkt nawodnienia), Brylantową, Kryształową, Grota Roweckiego, (granica Wrocławia), Wrocławską. W Biestrzykowie pętla i powrót ulicami: Wrocławską do granicy miasta, Grota Roweckiego, Oboźną, Szarych Szeregów, Ratajów, Przystankową, Borowską. Na tych ulicach należy się spodziewać utrudnień w ruchu w godz. 10-12. Ponadto MPK informuje o zmianie trasy linii autobusowej 113 w tym terminie. Autobusy tej linii zostaną skierowane objazdem w obu kierunkach od ronda Bednarza przez ulicę Parafialną do ulicy Strachowskiego, z pominięciem przystanków: „Oboźna”, „Gałczyńskiego”, „Roweckiego”, „Kurpiów”.

Na trasie objazdu autobusy będą zatrzymywały się dodatkowo na przystanku „Świt”, przy skrzyżowaniu ulic Parafialnej, Świt i Nenckiego.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj