Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Dokąd nocą tupta jeż? Odpowiadamy na to pytanie!

Facebook

Dzisiaj obchodzimy Dzień Jeża. To dobry czas, aby odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie - dokąd nocą tupta jeż? Przede wszystkim w poszukiwaniu jedzenia. Ryzyko jest jednak ogromne, szacuje się, że w Polsce pod kołami samochodów ginie rocznie około 40 tysięcy jeży. A zbliżająca się zima powoduje zapuszczanie się jeży w głąb miasta w celu poszukiwania jedzenia.

dokąd nocą tupta jeż
/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/jeż

Zagrożenia czyhające na jeże w mieście

We Wrocławiu oprócz wspomnianych potrąceń, drugim sporym zagrożeniem są napotykane przez jeże trutki na szczury. W mieście jeże nie mają również lekkiego życia ze względu na spuszczane ze smyczy psy. W kontakcie z dużo większym od siebie zwierzęciem, jeże nie mają żadnych szans. Dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności podczas wyprowadzania psów na spacer.

Jakie jeże występują w Polsce?

W Polsce występują dwa gatunki jeży – wschodni, którego można spotkać niemal w całej Polsce oraz jeż Europejski, który w głównej mierze zamieszkuje tereny Śląska, Ziemię Lubuską oraz Pomorze Szczecińskie.

Ten największy owadożerny ssak w Polsce potrafi dorastać niemal do 30 cm, a jego waga zazwyczaj waha się od 800 do 1200 g. Grzbiet jeży pokrywają szarobrunatne kolce, na ciele można doliczyć się nawet 8 tysięcy szpilek. Na brzuchu mają biało-szare futerko, malutkie oczy i krótkie zaokrąglone uszy, które praktycznie w całości są ukryte w futerku, oraz króciutki ledwo widoczny ogonek.

dokąd nocą tupta jeż

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/jeż

No dobrze, ale to dokąd w końcu nocą tupta jeż?

Jeże prowadzą samotniczy tryb życia, łączą się w pary tylko na okres godów. Wbrew pozorom są bardzo sprawne. Potrafią dobrze pływać i wspinać się dość wysoko, jednak ich największą zaletą są wędrówki. Jednej nocy potrafią pokonać nawet 2 kilometry. Wbrew powszechnym przekonaniom na swoim grzbiecie nie noszą owoców. Nie tylko dlatego, że w zasadzie byłoby do dla nich bardzo trudne, ale również dlatego, że głównym składnikiem ich diety są robaki, ślimaki i owady. Nie pogardzą także ropuchami, których jad jest dla jeży nieszkodliwy. Potrafią polować nawet na jadowite węże. Tak, więc jeśli mielibyśmy wskazać, dokąd nocą tupta jeż, to oprócz wspomnianego schronienia, jeże tuptają za pożywieniem.


Autor: Kamil Durkacz

wykorzystane źródło: lasy.gov.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj