Czarny kot to symbol tajemniczości i czaru. Od wieków budzi mieszane uczucia w ludziach. Istnieje wiele przesądów związanych z tym uroczym zwierzęciem, jednak powstaje pytanie, skąd się one wzięły?
Historia przesądów związanych z czarnymi kotami.
Przesądy związane z czarnymi kotami mają długą historię, sięgającą średniowiecza i czasów przedchrześcijańskich. W mitologii różnych kultur, zwierzęta te, bardzo często były uważane za zwiastuny pecha lub zła. W Europie w XVII wieku, kobiety oskarżane o czary często były kojarzone z czarnymi kotami jako swoimi towarzyszami.
Z kolei w średniowieczu przypisywano je czarownikom i czarownicom. Wierzono, że w ich postaci mogą siać zniszczenie. W czasach renesansu w Europie pojawiła się także wiara, że czarne koty to czarne dusze zmarłych, co tylko umacniało negatywne przekonania.
Przesądy te przetrwały wieki. W wielu miejscach na świecie nadal istnieją ludzie, którzy wierzą w niechlubne skojarzenia z czarnymi kotami. Na przykład, w niektórych kulturach czarny kot przechodzący drogę uznaje się za zły omen, szczególnie w kontekście przysłowiowego „przechodzenia drogi” przez niego przed czyjąś ścieżką. Wówczas czarnego kota uważano za wysłannika diabła, który chce przeciąć nić życia lub zerwać więź człowieka z Bogiem.
A wy co uważacie na ten temat? Warto się ich bać? Na wasze odpowiedzi czekamy w komentarzach na naszym Facebooku!
Autor: Kamil Durkacz