Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Dzisiaj obchodzimy Dzień Czarnego Kota. Dlaczego przynoszą pecha?

Facebook

Czarny kot to symbol tajemniczości i czaru. Od wieków budzi mieszane uczucia w ludziach. Istnieje wiele przesądów związanych z tym uroczym zwierzęciem, jednak powstaje pytanie, skąd się one wzięły?

czarny kot
/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/czarny kot

Historia przesądów związanych z czarnymi kotami.

Przesądy związane z czarnymi kotami mają długą historię, sięgającą średniowiecza i czasów przedchrześcijańskich. W mitologii różnych kultur, zwierzęta te, bardzo często były uważane za zwiastuny pecha lub zła. W Europie w XVII wieku, kobiety oskarżane o czary często były kojarzone z czarnymi kotami jako swoimi towarzyszami.

Z kolei w średniowieczu przypisywano je czarownikom i czarownicom. Wierzono, że w ich postaci mogą siać zniszczenie. W czasach renesansu w Europie pojawiła się także wiara, że czarne koty to czarne dusze zmarłych, co tylko umacniało negatywne przekonania.

czarny kot

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/czarny kot

Przesądy te przetrwały wieki. W wielu miejscach na świecie nadal istnieją ludzie, którzy wierzą w niechlubne skojarzenia z czarnymi kotami. Na przykład, w niektórych kulturach czarny kot przechodzący drogę uznaje się za zły omen, szczególnie w kontekście przysłowiowego „przechodzenia drogi” przez niego przed czyjąś ścieżką. Wówczas czarnego kota uważano za wysłannika diabła, który chce przeciąć nić życia lub zerwać więź człowieka z Bogiem.

A wy co uważacie na ten temat? Warto się ich bać? Na wasze odpowiedzi czekamy w komentarzach na naszym Facebooku!

czarny kot

/zdjęcie ilustracyjne/pixabay/czarny kot


Autor: Kamil Durkacz

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023