Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Jaki plan ma MPK na śnieżny armagedon?

Facebook

Silne opady śniegu, jakich nie wiedzieliśmy od wielu lat, mogą wystąpić już w najbliższą niedzielę – wynika z prognoz, które mówią, że może spaść nawet do 40 centymetrów śniegu! W tym celu MPK Wrocław zwołało sztab kryzysowy, który przygotował rozwiązania mające zminimalizować skutki trudnych dla komunikacji miejskiej warunków atmosferycznych.

/informacja prasowa MPK Wrocław/

Jakie działania podjęło MPK?

Jednym z pierwszych działań, jakie MPK już podjęło, był szczegółowy przegląd wszystkich 520 zwrotnic, z których aż 400 jest wyposażonych w instalację grzewczą, umożliwiającą ich bieżące odladzanie. Dla zminimalizowania skutków ewentualnego zablokowania ruchu, MPK zapewni także dodatkowe brygady Nadzoru Ruchu oraz Komisji Wypadkowej, które na głównych węzłach komunikacyjnych będą sprawować dyżury i w razie potrzeby manualnie odśnieżać oraz zabezpieczać solą zwrotnice i rozjazdy.

W czasie intensywnych opadów, autobusy przestaną kursować po pasach autobusowo-tramwajowych, aby nie dopuścić do zapychania szyn śniegiem.

/ informacja prasowa MPK Wrocław

Dodatkowo każdy z podwykonawców MPK Wrocław, który jest odpowiedzialny za infrastrukturę torową i sieciową, zostanie zobowiązany do zwiększenia liczby ekip nadzorujących oraz naprawczych. Dzięki temu wszystkie usterki, które wystąpią w newralgicznym czasie, będą mogły zostać usunięte jeszcze szybciej.

Na razie to tylko prognozy, ale nauczeni doświadczeniami z ubiegłych lat traktujemy je bardzo poważnie. Chcemy być przygotowani na najgorsze, żeby wykluczyć ryzyko paraliżu komunikacyjnego  i zapewnić wrocławianom możliwość transportu po mieście w kryzysowej sytuacji

– mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Lepszy przepływ informacji formą obrony przed zimą

Jednym z takich działań ma być usprawnienie działania komunikacji miejskiej w czasie silnych opadów śniegu. Kierowcy, motorniczowie, jak również kontrolerzy biletów będą informować pasażerów o zmianach w konkretnym kursie i proponować alternatywy dla danych tras.

Możliwe zmiany kierunku jazdy

Na dodatek komunikaty o możliwości wystąpienia utrudnień pojawią się na wszystkich ekranach LCD w autobusach i tramwajach. Właśnie te działania będą istotne na przykład w sytuacji przejazdów przez niektóre zwrotnice. Te z uwagi na trwające opady mogą zostać czasowo pozbawione możliwości zmiany kierunku jazdy.

Co w przypadku naprawdę silnych opadów śniegu?

W przypadku wyjątkowo intensywnych opadów istnieje szansa na wprowadzenie w poniedziałek weekendowego rozkładu jazdy dla tramwajów. Ich mniejsza liczba na torach sprawi, że będą w stanie płynniej przemieszczać się mimo trudnych warunków. Dzięki temu w przypadku istotnych utrudnień nie będą tworzyć się tramwajowe zatory. Jeśli prognoza pogody sprawdzi się, wyjdźmy w poniedziałek do pracy czy szkoły nieco wcześniej niż zwykle.

/ informacja prasowa MPK Wrocław

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lutego 2024