Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Kalendarz adwentowy: lista świątecznych porządków. Pamiętaj! Bez szaleństw!

Facebook

Kalendarz adwentowy - dziś otwieramy okienko z numerem 8. A w nim? Kilka słów o świątecznych porządkach. To ważna kwestia dla niemal każdej gospodyni domu, ale pamiętajcie drogie panie! To zdecydowanie nie jest czas na szaleństwa!

kalendarz

Czytaj także: ranking najpopularniejszych filmów świątecznych, które warto obejrzeć

Kalendarz adwentowy

Lista świątecznych porządków zazwyczaj zrobiona jest już znacznie wcześniej. Umyć okna, drzwi, posprzątać szafę. Wielu z nas wykorzystuje przedświąteczną gorączkę i ten wyjątkowo aktywny czas, na gruntowne porządki w domach. Wiadomo, dostajemy wtedy większego animuszu do wszystkiego, w tym także do sprzątania. Ale szanowni państwo!  To nie czas na szaleństwa, malowanie sufitów czy układania nowych kafelek w łazience. Nikt z nas nie chce bowiem zaraz po Wigilii paść na łóżko ze zmęczenia. W święta czeka nas wizyta Dzieciątka, a nie pracowników sanepidu, białe rękawiczki do sprawdzania czystości wyrzućcie więc do kosza. Jak szybko i skutecznie posprzątać dom na święta? Odpowiadamy.

Lista świątecznych porządków

Porządki zaczynamy od przejrzenia szaf, szuflad, półek i pozbycia się tego, co niepotrzebne. Nie łudźcie się, do dżinsów, które w szafie leżą od siedmiu lat, nie wejdziecie też na wiosnę przyszłego roku. Wyrzucamy! Podobnie można zrobić z autkiem należącym do syna, z którego odpadło koło, a którego – wierzcie nam -nikt już nie naprawi.  Gdy już z tym się uporamy, przechodzimy do zasadniczego sprzątania. W pierwszej kolejności zajmujemy się pokojami, potem łazienką, kuchnią, a na końcu przedpokojem.

Od czego zacząć? Na pierwszy ogień idą pokoje

Odkurzanie zawsze zaczynamy od góry, aby kurz nie spadał na wyczyszczone już powierzchnie znajdujące się niżej. W pierwszej kolejności zdejmujemy firanki i zasłony, odkurzamy sufit i ściany za pomocą szczotki na długim kiju, owiniętej suchą szmatką. Usuwamy kurz z kaloryferów.  Na koniec trzepiemy dywany.

Potem przychodzi czas na mycie – okna i drzwi , potem podłogi. Po gruntownym odkurzeniu myjemy drzwi i okna. Jeśli jednak jest bardzo zimno, lepiej z tego zrezygnujmy, bo po prostu możemy się przeziębić. Nie róbcie tego jednak na tydzień przed świętami – bo szkoda by było, gdybyście Boże Narodzenie przeleżeli w łóżku z gorączką. Jeśli za oknem panują spore mrozy, można też zrezygnować z otwierania okien i mycia ich z zewnątrz. Wystarczy zmienić firany, przetrzeć od strony mieszkania.  pokoju i tak zrobi się jaśniej, a przynajmniej my unikniemy zapalenia płuc.

Lista świątecznych porządków: łazienka, potem kuchnia

Kolejnym etapem porządków świątecznych jest łazienka. Zaczynamy od umycia glazury i wyczyszczenia fug. Przyda nam się do tego ocet. Roztwór octu i wody doskonale usuwa nie tylko kamień z baterii, ale i osad ze starego mydła. Zabrudzone fugi będą jak nowe, gdy wyczyścimy je roztworem wybielacza albo proszkiem do pieczenia.  Jeśli ktoś ma chęci i ochotę może też wykorzystać świąteczne porządki na wyczyszczenie pralki – do tego możemy wykorzystać gotowy środek, lub najbardziej popularny,  domowy sposób czy zastosować sodę. Do pojemnika na proszek do prania nasyp 1/2 szklanki sody i włącz cykl na 90°C – koniecznie bez ubrań. Zamiast sody możesz też użyć 1/3 szklanki kwasku cytrynowego, który również należy umieścić w pojemniku na detergent.

Teraz czas na kuchnię!

Czyszczenie przypalonego tłuszczu z piekarnika – to spore wyzwanie. Ale nie wszyscy wiedzą, że skutecznym środkiem, który usunie tego typu brud, jest ocet. Blachy, ruszt, piekarnik, okap będą błyszczeć, gdy umyjemy je w specjalnym roztworze przygotowanym z gorącej wody z dodatkiem 200 ml płynu do naczyń i 200 ml octu. Pamiętajcie, że zanim zaczniecie przygotowywać świąteczne smakołyki, warto umyć lodówkę, by pozbyć się zapachu unoszącego się w niej jeszcze po andrzejkowym szaleństwie. Na koniec czyścimy kuchenne szafki – wszystkie przeterminowane produkty wyrzucamy – jeśli kaszy gryczanej nie ugotowałaś w ostatnich tygodniach, pamiętaj, że w święta też tego nie zrobisz.  Warto też umyć zastawę stołową, która jest używana tylko na specjalne okazje. Na koniec zostawiamy mycie glazury, blatów, zlewu i podłogi.

Lista świątecznych porządków: przedpokój

Z przedpokoju usuwamy nienoszone aktualnie kurtki i buty, by zrobić miejsce na okrycia gości. Przecieramy lustro i myjemy podłogę. Po uporaniu się z całym bałaganem będziemy mogli zająć się przyjemniejszą częścią przedświątecznych przygotowań – szykowaniem potraw, pakowaniem prezentów i ubieraniem choinki.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj