Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Miasto szykuje się na Dzień Wszystkich Świętych; zmiana organizacji ruchu, nowe parkingi i linie komunikacji zbiorowej

Facebook

Wrocławscy urzędnicy mobilizują się przed Dniem Wszystkich Świętych. Niektóre zmiany zostaną wprowadzone już od czwartku, kiedy wyjadą specjalne linie tramwajowe i autobusowe. 1 listopada dojazd do największych nekropolii będzie możliwy tylko komunikacją zbiorową, dla kierowców przygotowane zostaną specjalne, dodatkowe parkingi.

fot. goszka / pixabay.com

Zmiany organizacji ruchu, tymczasowe parkingi, a także dodatkowe kursy komunikacji miejskiej – tak Wrocław przygotowuje się na Dnia Wszystkich Świętych. Najwięcej zmieni się przy dużych nekropoliach przy ul. Osobowickiej i ul. Grabiszyńskiej.

Jak powiedział na specjalnej konferencji prasowej Andrzej Brzoza z wydziału inżynierii miejskiej urzędu miejskiego Wrocławia, „w tym roku zamykamy ul. Osobowicką na jeden dzień, na 1 listopada”.

Ul. Osobowicką pojedzie komunikacja miejsca, samochody osobowe będą kierowane na specjalne parkingi.

„Na tej trasie będą ustawione oznakowanie kierujące na parking zlokalizowany na terenie poligonu Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych. Jak co roku udało nam się we współpracy z wojskiem uzyskać zgodę na zagospodarowanie tego parkingu w okresie święta Wszystkich Świętych. Ten parking będzie funkcjonował przez dwa dni, czyli 31 października i 1 listopada w godz. od 7 rano do 20”

– powiedział Andrzej Brzoza.

Kolejny duży cmentarz znajduje się we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej. Ona także zostanie 1 listopada zamknięta dla ruchu aut.

„Ruch kołowy, indywidualny od skrzyżowania ul. Hallera i Grabiszyńskiej będzie kierowany cały w ul. Ostrowskiego i dalej Krzemieniecką. Przy ul. Krzemienieckiej mamy zlokalizowane parkingi po obydwu stronach ulicy. Wszystkie parkingi, także ten parking, o którym też wcześniej wspominałem na terenie wojskowym, jak i te parkingi są ogólnodostępne i bezpłatne”

– powiedział Brzoza.

Przy pozostałych cmentarzach ulice nie będą zamykane, ale kierowcy mogą spodziewać się ograniczeń w ruchu.

„Na ul. Bardzkiej od czasu przebudowy i wybudowania układu dwujezdniowego nie zamykamy już ul. Bardzkiej. Jedyną dużą zmianą organizacji ruchu w dniu 1 listopada będzie wprowadzenie jednego kierunku na ul. Morwowej, od ul. Bardzkiej do ul. Tarnogajskiej. Ta zmiana ma ułatwić zmotoryzowanym odwiedzającym ten cmentarz pozostawienie samochodów, tam będzie wyznaczony na prawym pasie parking dla samochodów”

– wyjaśnił Andrzej Broza.

Jednokierunkowa droga zostanie zorganizowana też przy ul. Kiełczowskiej, gdzie ruch będzie się wyłącznie w stronę ul. Sobieskiego. Przy mniejszych cmentarzach ruch będzie ograniczony m.in. ze względu na rozstawione tam świąteczne kiermasze.

„Kiermasze świąteczne będą funkcjonować od 28 października do 2 listopada. Będzie się to wiązało z wyłączeniem z ruchu ulic i łączników bezpośrednio przylegających do tych cmentarzy, dokładnie chodzi o Cmentarz Św. Rodziny przy ul. Smętnej, cmentarz przy ul. Bujwida, a także zmiana organizacji ruchu będzie na łączniku Hallera/Grabiszyńska pod kiermasz świąteczny”

– wymienił Andrzej Brzoza.

Istotna zmiana będzie polegała na wyłączeniu sygnalizacji świetnej w okolicy największych wrocławskich nekropolii. Będzie tam jedynie pulsowało żółte światło, co oznacza dla kierowców konieczność zachowania ostrożności. Zmiana ma na celu ułatwić przejazd komunikacji zbiorowej. Tutaj urzędnicy też zapowiedzieli zmiany.

„Jeśli chodzi o komunikację zbiorową, to już od dnia dzisiejszego mamy wprowadzonych kilka drobnych zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej przy największych wrocławskich nekropoliach. Są to uruchomione dodatkowe przystanki, czy dodatkowe kursy skierowane do Cmentarza Kiełczowskiego czy cmentarza przy ul. Bardziej. Jeśli chodzi o specjalne linie tramwajowe i autobusowe, po raz pierwszy wyjadą na ulicę w dniu 28 października, czyli weekend poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych. Zostanie uruchomionych 6 specjalnych linii tramwajowych oraz 8 specjalnych linii autobusowych”

– powiedział Adam Więcek, koordynator transportu i zrównoważonej mobilności w urzędzie miejskim Wrocławia.

Między 28 października a 3 listopada tymczasowo zostanie uruchomione skrzyżowanie tramwajowe na pl. Strzeleckim, które jest wyłączone z ruchu ze względu na przebudowę ul. Pomorskiej. Ułatwi to dojazd tramwajami na cmentarz Osobowicki.

„Są wprowadzone również zmiany w komunikacji zbiorowej ułatwiające dojazd do najważniejszych nekropolii wrocławskich, czyli dodatkowy przystanek dla linii A przy Cmentarzu Grabiszyńskim, czy przedłużone kursy linii autobusowej K do cmentarza przy ul. Bardzkiej, czy dodatkowe kursy linii 121 do Cmentarza Kiełczowskiego. Również dnia 30 i 31 października będą uruchomione kursy specjalnej linii tramwajowej E1, które łączą Cmentarz Osobowicki z Cmentarzem Grabiszyńskim i ta linia będzie kursowała między godziną 9 a 13 z częstotliwością co 15 minut”

– powiedział Adam Więcek.

Najwięcej dodatkowych linii uruchomionych zostanie 1 listopada. Kursować będą też stałe linie, MPK wypuści w trasę największe autobusy przegubowe.

„To osiem specjalnych linii tramwajowych oznaczonych numerami od E1 do E9, po kolei, za wyjątkiem linii E4, które będą zapewniały dojazd do tych najważniejszych cmentarzy, czyli przy ul. Osobowickiej, ul. Grabiszyńskiej, przy ul. Bardzkiej, w okolicach ul. Smętnej czy ul. Bujwida, oraz 7 specjalnych linii autobusowych oznaczonych numerami od 301 do 350, które ułatwią dojazd do cmentarzy, które już wymieniłem, oraz dodatkowo do cmentarzy przy ul. Kiełczowskiej, bo tam nie dojedziemy komunikacją tramwajową”

– wyjaśnił Więcek.

Jeśli ktoś potrzebuje wjechać samochodem na teren cmentarzy, będzie to możliwe tylko do najbliższego czwartku. Od 28 października dłużej będą pracowały punkty informacyjne na największych nekropoliach; od 8 do 17, a 1 listopada od 7 do 17.

„Jeżeli chodzi o małe cmentarze, takie jak Pawłowice, Leśnica i Jerzmanowo, 1 listopada punkt informacyjny będzie czynny od 8 do 17. Tego dnia nie dokonamy żadnych opłat. Taką opłatą, która może najbardziej interesować odwiedzających, jest opłata za przedłużenie grobu, którą można wnosić także przelewem po uprzednim sprawdzeniu daty ważności grobu albo na stronie internetowej, albo w naszych biurach”

– powiedziała Anna Ciesłowska dyrektorka Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

Od 28 października do 2 listopada największe cmentarze będą czynne między 6 a 21. W mniejszych między 27 października a 1 listopada bramy nie będą zamykane. Policja apeluje, aby podczas odwiedzin na cmentarzach nie zabierać ze sobą cennych rzeczy.

„Dla nas są to być może drobne kradzieże polegające na kradzieży kluczy, toreb z portfelami, z telefonami komórkowymi, natomiast dla społeczeństwa są to przestępstwa uciążliwe. Dlatego apel z naszej strony, aby przede wszystkim nie zabierać ze sobą zbędnych przedmiotów, tylko to, co jest nam potrzebne. I nie spuszczać ich z oczu, czyli postarać się o to, aby one były cały czas gdzieś w zasięgu naszego wzroku”

– powiedziała st. asp. Aleksandra Freus z KMP we Wrocławiu.

Policjantka przypomniała też o potrzebie noszenia odblasków.

źródło: PAP

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 grudnia 2023