Radio Gra Wrocław Home

Muzyka Wybrana Dla Ciebie • Radio Gra Wrocław 95.1 FM Słuchaj Online Facebook

Na dziedzińcu Ossolineum posadzono nowy kasztanowiec

Facebook

Na dziedzińcu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich przedstawiciele wrocławskiego magistratu oraz władz Ossolineum posadzili w poniedziałek kasztanowiec. Drzewo będzie rosło w miejscu stuletniego kasztanowca, który został wycięty, ponieważ usechł.

/Sadzenie nowego drzewa/Paweł Pyclik

Drzewo zasadzili m.in. prezydent Wrocławia Jacek Sutryk oraz dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Łukasz Kamiński. Nowy kasztanowiec jest darem gminy Wrocław dla Ossolineum.

Mamy nadzieję, że nowe drzewo dobrze się tu ukorzeni. A my sięgamy do korzeni i mówiąc o korzeniach, warto przypomnieć, że Ossolineum ma ponad 200 lat i jest bardzo głęboko zakorzenione na mapie Polski i od ponad 75 lat znakomicie zakorzenia się we Wrocławiu

– mówił Kamiński.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podkreślił, że Ossolineum jest „depozytem historii i pamięci”.

Będziemy się troszczyć o to drzewo, tak jak od wielu lat troszczymy się o Ossolineum – wyjątkowe miejsce na mapie Wrocławia i Polski

– mówił Sutryk.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich ufundowany został w 1817 r. przez Józefa Maksymiliana hr. Ossolińskiego, uczonego, bibliofila i kolekcjonera. Celem fundacji było zbieranie, udostępnianie i zachowanie dla potomności piśmiennictwa i dzieł sztuki oraz innych narodowych pamiątek. W latach 1946-47 cześć zbiorów Zakładu trafiło z Lwowa do Wrocławia. Tu też znajduje się dziś siedziba Ossolineum, w którego strukturach znajdują się Biblioteka, Muzeum ks. Lubomirskich, Wydawnictwo oraz Muzeum Pana Tadeusza.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj